Ново

Лекарите повикаа да се откажат од омилената храна за појадок

Овошје, свеж сок, кафе ... која друга храна што се запознала за појадок, според лекарите, треба да се отфрли? Појадок ја поставува енергетската порака за целиот ден, па затоа е важно да биде задоволувачко. Но, исто така ...

Лекарите предупредуваат! Откриена зголемена опасност од габи

Печурките традиционално се сметаат за одличен извор на протеини и најдобра алтернатива на месото. Но, се покажа дека лекарите не сакаа да го препорачаат овој производ дури и за исхрана на совршено здрави луѓе. Експертите не сметаат дека печурки диететски производ, иако ...

Именувани јадења и пијалоци кои предизвикуваат сериозен замор

Постојат голем број на храна и пијалоци кои, доколку се користат, може да предизвикаат чувство на екстремен замор и поспаност - оние кои работат и треба да останат енергични цел ден не треба да се консумираат. За што ...

Научниците ги именуваа најдобрите производи кои ја зголемуваат интелигенцијата

Редовната употреба на овие производи помага да се подобрат когнитивните функции на мозокот, велат научниците од американскиот Национален институт за здравство. Американските научници составија листа на особено корисни производи за умот, а дивите плодови се на врвот на оваа листа ....

Корисни својства на лимон, за што малку луѓе знаат

За да се користат лимони обично се препорачува за настинки, бидејќи овие агруми содржат многу витамин Ц, што го забрзува закрепнувањето од настинки. Но лимон има и други корисни својства - само за ...

Млекото со куркума го подобрува здравјето и подмладува

Подгответе сопствено млеко со куркума е едноставна: во чаша млеко треба да додадете една кафена лажичка куркума. Овој пијалок има цела низа на корисни својства кои го подобруваат благосостојбата и го подмладуваат телото на клеточно ниво. Според ...

Магдонос и сок од лимон помага во телесната тежина

Научниците откриле дека ефектот на губење на тежината може да се постигне на прифатлив начин, имено, со користење на пијалок кој вклучува сок од магдонос и лимон. Според научните експерти, комбинацијата на магдонос и сок од лимон промовира ефикасно горење ...

Научниците: Зачинета билка ја подобрува варењето и го олеснува формирањето гас

Експертите идентификуваа 9 билки кои се достапни за секоја модерна домаќинка, благодарение на што можете да постигнете антиспазмодичен ефект, да го намалите формирањето гас и да ја подобрите варењето на храната. Тука спаѓаат рузмарин, маточина од лимон, пеперминт, босилек, магдонос, мајор, мудрец, мајчина душичка ...

Инфекцијата со рак на желудник преку бакнеж е можна поради хеликобактер

Helicobacter или бактеријата Helicobacter pylori може да придонесе за инфекција на ракот преку бакнеж - овој заклучок научниците го издадоа изданието Спојка. Особено, според експертите, Helikbacter предизвикува појава на рак на желудник. Истражувачите нервозно потврдија ...