5 мрсна храна која треба да биде вклучена во исхраната дневно

2781

Масни храни не се штетни и опасни како што мислат многу луѓе. Експертите од областа на здравата исхрана раскажуваат за тоа кој од овие производи треба да биде вклучен во исхраната што е можно почесто.

Особено, експертите немаат ништо против жолчките - маснотијата што ја содржат е придружена со богат витамински состав (витамини А и Б, холин, а исто така и селен). Истражувачки експерти на британската Фондација за исхрана покажува: пржени јајца на растително масло или било какви јајца самите не ја зголемуваат концентрацијата на штетен холестерол во крвта. Покрај тоа, јајцата до одреден степен дури и може да го намалат ризикот од атеросклероза ако не се консумираат со храна богата со заситени масти.

Друг корисен масен производ е авокадо. Нејзините плодови се заситени со омега-3 масни киселини, кои помагаат во одржувањето на здравјето на кожата и дигестивниот систем, а исто така го обезбедуваат потребното количество на електролити како калиум. Семето исто така е богат извор на омега-3 масни киселини. Во прилог на масни киселини, составот на семки содржи лигнани - супстанции кои ги чистат крвните садови, изгонувајќи го вишокот холестерол од нив.

Оревите се масна храна, која експертите препорачуваат да јадат не само често, туку секој ден, дури и покрај нивната висока содржина на калории. Оревите содржат не само масти - содржат многу протеини, диетални влакна и антиоксиданти. Благодарение на овој комплекс вредни хранливи материи, оревите го забрзуваат метаболизмот и го лечат срцето.

Производи од мрсно млеко се исто така многу корисни: препорачливо е секој ден да се пие млекото во количина од едно стакло. Така ќе му дадете на вашето тело калиум и витамин Д - двата најкорисни хранливи материи за здравјето на срцето и одржување на чувствителноста на инсулин во човечкото тело.

Извор medikforum.ru

google