5 производи кои продолжуваат млади на кожата

203

Соодветна и урамнотежена исхрана ќе ви помогне вашата кожа да одржува свеж и еластичен изглед што е можно подолго.

Масни, зачинети и солени љубители на храна често имаат нездрава тен и се склони кон осип и задушеност, а недостатокот на свежо овошје и зеленчук во исхраната доведува до сува кожа и рани брчки. Лекарите повикаа 5 производи кои можат да го подобрат изгледот и да ја продолжат младестата на кожата.

Еден од најкорисните зеленчуци за здрава кожа се нарекува брокула. Овој производ е витамин А, Ц и Б групи, како и цинк и железо, кои ја зголемуваат еластичноста на кожата и го забавуваат процесот на стареење.

Боровинки, исто така, треба да бидат присутни во исхраната на луѓе кои сакаат да ја продолжат својата младост. Оваа Бери содржи голема количина на витамини и антиоксиданти кои го штитат телото од штетните ефекти на слободните радикали кои предизвикуваат стареење на кожата. Со конзумирање боровинки, ќе ја подобрите работата на органите за варење, кои исто така ќе имаат корисен ефект врз состојбата на вашата кожа.

Како закуска, пожелно е да се даде предност на ореви и семиња. Овие производи содржат витамини Е, А, ПП и корисни незаситени масти, кои обезбедуваат еластичност и хидратација на кожата, имаат антиинфламаторно дејство.

Во отсуство на контраиндикации, вклучете во вашата исхрана 1-2 јајца дневно. Тие содржат многу калциум и лецитин, кои ја подобруваат структурата на косата и кожата и го забавуваат процесот на стареење.

Исто така, неопходно е да не се заборави за млечни производи (кефир, јогурт, урда, ријаженка). Тие се богати со пробиотици и витамини, кои го нормализираат работата на желудникот и цревата, и затоа ќе заборавите на осип на кожата и нездрава боја.

google