Каква состојба на косата може да се каже за вашето здравје?

160

Сите ние сме навикнати да веруваме дека квалитетот и видот на косата зависи само од специфичниот третман на нив и надворешните фактори. Но, по внимателна анализа, излегува дека, заедно со други симптоми кои обично не ги поврзуваме, косата станува посебен индикатор кој успешно и визуелно сигнализира за длабоко вкоренети неуспеси во работата на телото.

Досадна и безживотна коса

Првата и најочигледна причина зошто косата губи здрава сјај и станува безживотна е погрешната грижа, честите боење и употребата на акорди.

Исто така, косата често станува досадна во есен и зима, кога има недостаток на витамини и елементи во трагови во телото. Овој симптом може добро да укаже на недостатокот на селен, фосфор и сулфур во телото. За да го одредите ова сигурно, треба да обрнете внимание на здравјето на непцата и развојот на кариесот: ако во оваа област забележите активни и непријатни промени, тогаш дијагнозата е точна и има смисла да го прашате докторот за некое прашање.

Првут

Самиот првут најчесто не е опасен, но е исклучително неестестичен и предизвикува непријатно чешање. Причините за оваа досадна манифестација можат да бидат многу. Можеби претерувајте со различни производи за коса. Исто така, првутот може да се појави како резултат на влечење на диета, особено "растоварање", кога мастите и јагленохидратите се речиси целосно или значително исклучени од исхраната.

Други причини за првут може да бидат стрес, проблеми со гастроинтестиналниот тракт или имунодефициенција. А т.н. жолта првут е симптом на една од дерматолошките патологии - себореичен дерматитис, чиј третман е покомплициран отколку во случај на "сува" првут. Во овие ситуации, употребата на шампон за првут не е доволна и треба да го посетите трихологот за подлабоко проучување на проблемот.

Тенка и кршливи коса

Течноста и кревкоста на косата се резултат на лошата исхрана, или поточно недостатокот на протеини. Впрочем, протеинот врши такви витални функции кои ниту еден друг елемент не може да го преземе врз себе. Во суштина, тоа е основа за градење на телото. И кога телото хронично недостасува, страдаат квалитетот на кожата, силата на ноктите и силата на косата. Би било корисно да почнете да јадете повеќе овошја и да пиете курс на омега-3 масни киселини.

Сепак, постојат некои стапици кои може да укажуваат на посериозна болест. На пример, кршливи коса е еден од симптомите на Исенко-Кушинг-овата болест. За сигурно да разберете дали е ваков случај, треба да обрнете внимание на тоа дали сте загрижени за други очигледни манифестации на оваа болест: хронична несоница, висок крвен притисок и необјаснета болка во грбот.

Губење на косата, фокална ќелавост

Се верува дека губењето до 100 влакна дневно е норма, со исклучок на некои периоди од животот кога загубата поради природни причини се јавува поинтензивно (за време на бременоста или со појава на менопауза). Најлесен начин да се провери дали сè е во ред (покрај визуелната проценка) е да ги ставите прстите во косата на корените и да ги влечете до крај. Идеално, треба да има 1-2 влакна во раката, или воопшто нема; нормално - 3-5 влакна; ако е повеќе, вреди да се размислува за посета на трихолог.

Активно губење на косата може да се должи на проблеми во ендокриниот систем, слабеење на имунолошкиот систем или да биде знак за дијабетес. Во овој поглед, не е неопходно да се одложи посетата на докторот и испораката на потребните тестови. Но, во секој случај, не паничи. Можно е дека на крајот оваа неволја ќе биде поврзана само со недостаток на витамини, сезона или стрес. Затоа, во исто време не боли да почнат да пијат лековити билки, како и да се откажат од комплициран стил.

Масна коса

Мрсна коса обично укажува на недоволна исхранетост со доминација на маснотии во исхраната на животните. За да се обиде да го реши проблемот, препорачливо е да се ограничат месото, маснотиите и пржените јадења, како и да се избегнат слатки, пушено месо, алкохол и прекумерна потрошувачка на кафе. Работата на лојните жлезди, исто така, може да се нормализира со употреба на масло од чајно дрво: неколку капки додадени на шампонот се доста способни за решавање на проблемот со изгледот.

Ако ограничувањата за јадење и соодветна грижа не помагаат, тогаш може да сигнализира нарушување на метаболизмот, хормонална инсуфициенција или проблеми со црниот дроб. Во таква ситуација, се разбира, многу е важно да се консултирате со специјалист за да се избегне отежнуваoе на ситуацијата.

Рана сива коса

Во суштина, просеењето на косата во голема мера зависи од генетската предиспозиција и исто така е резултат на специфична програма дадена на телото: со возраста, состојбата на меланоцити одговорни за производство на пигмент неизбежно е исцрпена. Во просек, женската коса почнува да се појавува сива по 30-40 години, но нестандардни ситуации се јавуваат кога косата станува сива кај многу млади луѓе или дури и кај адолесценти.

Раната седа коса (не сите влакна се погодени, но само поединечни влакна) најчесто се резултат на тежок стрес, продолжено претерано работење, па дури и неуспешни диети (на пример, вклучување на нагло намалување на протеините). Сите наведени предмети, според научниците, го активираат механизмот на активно исцрпување на меланин, поради што косата природно се претвора во сива боја, како што е обезбедена од природата, но за многу кратко време.

Извор adme.ru

google