5 причини зошто вашата тежина не оди подалеку

65

Јади во право, не дозволувајте си премногу и да си играте спорт, а лупите се чинеше замрзнати во мртов центар? Ние разбираме што е проблемот.

Вие прејадете

Најчеста причина дека тежината е заглавена во една точка е прејадување. Постигнав во бранот соодветна исхрана, ние често забораваме дека поголемиот дел од здравата храна во никој случај не е инфериорен во нивната калорична содржина штетна. Меѓу таквите скриени непријатели може да бидат, на пример, ореви, сушено овошје, па дури и маснотии со сирење. Истото важи и за таканаречените "здрави" закуски, кои често содржат премногу шеќер.

Запомнете дека главното правило за губење на тежината е недостигот на калории. Доколку продолжите да јадете повеќе калории отколку што консумирате - подгответе се за стрелките на скалите не само за долго време да се зацврстите на едно место, туку подоцна да ползи нагоре.

Нарушување со физичка активност

Луѓето кои сакаат да ги загубат овие вишок килограми со сите средства се преоптоваруваат со исцрпувачки оптоварувања на кардио, заборавајќи дека ова не е доволно за ефикасно губење на тежината.

Единствената обука за сила (во комбинација со умерено кардио) може значително да го забрза метаболизмот и согорувањето на калориите, што директно доведува до губење на тежината поради губење на маснотиите. Покрај тоа, по завршувањето на ваквите вежби, телото ќе потроши долго време енергија, бидејќи активно работат мускули ќе треба "храна", која тие ќе ги преземат од масти.
Бидете сигурни да вклучите 3-4 вежби за вежбање во процесот на тренинг, комбинирајќи ги со кардиоваскуларни вежби и не заборавајте да се одморите.

Вашиот метаболизам "забави"

Брзиот метаболизам е директно поврзан со прекрасна фигура: за интензивно да се интензивира тежината, метаболизмот треба да биде "прилагоден". За да го направите ова, важно е да останете активни, да имате доволно спиење, да следите режим на пиење и, се разбира, да јадете балансирана исхрана.
Најверојатно, вашиот метаболизам почна да се "забавува" поради фактот дека поради некоја причина не јадете доволно храна богата со влакна и протеини. Ќе биде безопасно да се зголеми количината на вода што пиете: можеби метаболизмот одбива да работи поради дехидрација.

Ниска употреба на јаглени хидрати или ниска масленост и злоупотреба на алкохол, исто така, влијаат на побавниот метаболизам кој го спречува губењето на тежината. Ставете ја вашата исхрана во ред, и ќе забележите позитивни промени.

Здравствени проблеми

За жал, неурамнотежената исхрана и недостатокот на физичка активност не се најлошите пречки за идеална тежина. Физиолошките абнормалности најмногу влијаат на нашето благосостојба: често не можеме ни да разбереме зошто телото не се справува со одредени процеси, а вистинската причина ќе биде скриена во едвај забележлив и претходно непознат фактор.

Ако можете искрено да си кажете дека сте се обиделе сите начини да го забрзате вашиот метаболизам, да јадете правилно, да имате доволно одмор и да не заборавите за обуката, препорачуваме да одите на лекар и да се тестирате. Меѓу причините кои директно влијаат на вашата физичка форма, може да има проблеми со тироидната жлезда, отпорност на инсулин и надбубрежна дисфункција.

Неконтролирани оброци

Многупати рековме дека недостатокот на појадок ќе има негативно влијание не само на вашата благосостојба, туку и на обликот на вашето тело. Првиот оброк е главниот метаболичен акцелератор кој нè спасува од прејадување целиот ден. Во исто време, прескокнувањето на појадокот не е единствената можна причина за замрзнување на тежината.

Размисли: Дали е твојот главен оброк во вечерните часови? Запомни дека здрава вечера не треба да биде премногу висока во калории и лесно сварлива. Вечерта најдобро е да се јаде повеќе протеини и зеленчук, а остатокот од хранливите материи на минимум, ако не и елиминира. Исто така е важно, дури и ако ја следите дневната калорична содржина на сите јадења, на вечера калориите треба да бидат два пати помали отколку на ручек.

Контролирајте го бројот на закуски: изборот на премногу висококалорични или слатки закуски, ние несвесно прејадуваме и одиме подалеку од дневната норма на калории, што на крајот влијае на тежината.

Изберете ја вашата оптимална исхрана и строго го следите. Ова може да биде оброк со два оброка со закуска или со целосен оброк од три часа, подели оброци или периодични медицински пост: планирајте диета која ќе работи во ваша корист и ќе одговара на вашето тело.

Извор woman.rambler.ru

google