7 грешки што ги правите додека се грижите за сува кожа

231

Со возраста, дури и мрсна кожа станува сува и чувствителна. Како да се организира систем на грижа за сува кожа на лицето за да се зачува неговото здравје и свеж изглед? Ние анализираме седум популарни грешки.

ЗАБЕЛЕШКА ЗА РЕГУЛАРНИОТ ВЛАСТ

Ако девојчињата со нормална или мрсна кожа може да заборават за навлажнувач за еден или два дена, тогаш сувата кожа нема да прости такво занемарување. Редовното згрижување е првото правило на прекрасната зрачна кожа.

За најдобри резултати, обидете се да внесете два вида на навлажнувачки грижи: во вечерните часови користете богата ноќна крема за да ја негувате кожата, а во утринските часови применувајте полесна хидратантна течност што ќе стане основа за шминка. Не заборавајте редовно да го навлажнувате вратот и рацете, бидејќи овие места се првите кои ја даваат вашата возраст.

Ако кожата е силно затегната и снегулки, тогаш влезете во грижата за природните масла (арган, авокадо или јојоба), од кои два или три капки треба да се нанесат во текот на ноќниот крем.

ТАБЕСКА СО ПИЛЕЊЕ

Сувата кожа често исчезнува и се чини дека пилинг или пилинг веднаш ќе го реши овој проблем. Но честа и груба ексфолијација е најлошото нешто што можете да направите за здрава кожа. Прекумерното ексфолијација ќе ја иритира (а со тоа и ќе ја исуши) кожата уште повеќе. Ограничете ја употребата на пилинг на 1-2 пати неделно и не употребувајте пилиња врз основа на честички (зрна или школки) кои ја повредуваат тенка кожа.

Најдобар избор за сува кожа е лесна хемиска кора базирана на AHA или BHA киселини, кои помагаат нежно да се ослободат од појачаната кожа.

ПЕШЕ ТОА топла вода

Ако сакате да земете топол туш или бања долго време, тогаш знајте дека тоа е штетно за кожата - водата се исуши уште повеќе. Како да ја поправите оваа грешка? Обидете се да не поминете под туш подолго од 10 минути и да ја намалите температурата на водата од топла до топла.

Ако кожата е многу чувствителна, тогаш можете да нанесете кокосово масло или вазелин на вашето лице или тело пред да се истуширате за да го одржите нивото на влага.

КОРИСТЕЊЕ НА КОСМЕТИКА СО ВЕЛОТО СОДРЖИ НА АЛКОХОЛ

Мала количина на алкохол во козметиката не му штети на нормалната кожа, но може да ја направи сува кожа уште чувствителна. Обучете се за да ја проучите листата на состојки пред да купите нова козметика.

ПРОВЕРЕН ТОПЛИЧНО ОЧИГУВАНА КОЖА

Знаеме колку е важно да се отстрани шминка темелно, но за сува кожа е потребен посебен пристап: обичните детергенти може да го исушат, да го направат напорно и иритирано.

Наместо вообичаениот гел за миење, одберете крем за чистење, кој исто така дава пена, но ја навлажнува и ја омекнува кожата. За да се отстрани шминка, пробајте млеко или хидрофилно масло - овие производи брзо распуштат козметика и сите видови нечистотија, додека навлажнувачки и омекнувајќи ја кожата.

ОЧИСТЕН ЧЕСТО ПОСТАВУВАЊЕ НА ЛИЦА

Се чини дека честите маски се добри за здравјето и младоста на кожата, но ако имате сув тип, треба да бидете многу пребирливи при примена на шминка на лицето.

Повеќето маски кои ветуваат чистењето, намалувањето на порите и заздравувањето на воспалението значително ја исушат кожата. Наместо тоа, побарајте маски кои ќе ја дадат вашата кожа дополнителна исхрана, хидратација и олеснување на иритација.

Ако сакате да се ослободите од црни дамки или воспаленија на сува кожа, тогаш нанесете маска само на проблематичната област, а не на целото лице, за да не предизвикате сушење од сушење.

ЉУБОВ НА МАТУ МАКЕУП

Шминка уметници ќе потврди дека е подобро да се користи крем и течни текстури за сува кожа од прав. Маската козметика само нагласи фини линии и пилинг на сува кожа. Вашиот избор - значи со влажен ефект: BB-креми, крем руменило, течни highlighters.

Дури и на сува кожа, Т-зона може да блесне во текот на денот. Наместо прашок, користете марамчиња за бричење, кои брзо ќе го отстранат сјајот и нема да ја исушат кожата.

Извор goodhouse.ru

google