7 најдобри производи за продолжување на младите

398

Експертите забележуваат дека младоста на жената во голема мера зависи од нивото на хормон естрогенот. Тие препорачуваат јадење храна која помага во нормализирање на здравјето на хормоните и почнуваат да изгледаат подобро.

Дефицитот на естроген во женското тело може да се пријави на депресивни состојби, зголемување на телесната тежина, намалување на сексуалната желба. Што помага да се заштитиме од таквиот недостаток? Еден од овие производи - помошници се ленените семиња, кои експертите ве советуваат да додадете во разни јадења. Овој производ е богат со омега-3 киселини, кои помагаат да се спречи стареењето на кожата: заштитува од црвенило и иритација, дава свеж изглед.

Друг производ на младоста е семето. Сончогледовото семе содржи многу витамин Е, кој делува на телото како антиоксиданс, го спречува снимањето на кожата. Покрај тоа, жените дефинитивно треба да јадат кајсии, кои позитивно се споредуваат со други плодови со износот на естроген.

Сакате да изгледате добро - сакајте магдонос. Ефикасно ги контролира лојните жлезди и е одлична превенција од акни, вклучувајќи ги и оние од хормонално потекло. Научниците шегуваат магдонос "сопственик на хормон естроген": јадењето на оваа зелена помага не само да изгледа добро, туку и да го оживеа ПМС без стрес и болка.

Друг извор на естроген е мешунките. Тие вклучуваат биофлавоноиди, кои се фитоестрогени. Покрај тоа, мешунките содржат многу протеини и триптофан - елемент кој помага да се произведе хормонот серотонин, кој помага да се справи со несоницата и депресијата.

Тие велат дека за чоколадата предизвикуваат акни. Мит! Чоколадото содржи флавонол, кој поддржува здрава кожа. Тие, исто така, ја подмладуваат кожата на трици, а пченичните трици се одликува со висока содржина не само од растение естроген, туку и од влакна, диетални влакна, корисни за губење на тежината.

google