Како да се ослободите од кесите под очите дома: 7 ефективни начини

68

Чанти под очите може да се појават поради многу причини. Најчести се непроспиени ноќи и несоодветна нега на кожата. Маскирање вреќи под твоите очи со прав или основа не е добра идеја.

Како да се ослободите од кеси под очите дома - да ги прочитате во нашиот материјал.

Поради торбите под очите, едно лице изгледа уморно и лошо. Треба да се борите со нив не само со маски, туку и однатре. Ревидирајте ја вашата исхрана и спиењето.

Во никој случај не се обидувајте да ги маскирате круговите под очите со шминка. Обично, под темелите, кесите под очите стануваат уште експресивни.

Исто така ефикасни во справувањето со кеси под очите се маски кои можете да ги направите дома со производите што се на дофат на раката. Еве ги најдобрите.

Како да се отстранат торбите под очите дома: начини

Студена вода

Студената е природен лек за намалување на задушеност. Можете да се миете со ледена вода во текот на денот, но ако не постои таква можност - користете коцки за мраз. Можете да ги замрзнате на лушпа од камилица или камилица. Овие растенија имаат брзо дејство против едемот. Завиткајте го мразот во тенка ткаенина и ставете ги над вашите очи една минута или две.

Како да се ослободите од вреќи под очите: измијте со мраз или користете мраз

Ладна лажица

Веројатно сите во своето детство нанесоа ладни лажици на челата за да избегнат појава на испакнатини. Значи со помош на овој објект можете брзо да ги намалите торбите под очите. Ставете неколку лажички во фрижидерот 10 минути и нанесете ги на очи додека металот не се загрее. По веднаш да ја замени новата лажица. Овој лек ги релаксира крвните садови и ја затегнува кожата под очите.

Краставица

Крагумерните ензими помагаат да се намали отокот под очите. Исечете го краставицата во дебели парчиња и ставете ги во фрижидер 20 минути. После тоа ставете парче на секое око додека не стане топло (околу 10 минути). Оваа постапка се повторува неколку пати на ден.

Како да се ослободите од кеси под очите се применуваат ладна краставица парчиња на вашите очи

Оваа постапка не само што ќе помогне да се намалат торбите под очите, туку и да се намали бројот на брчки во очите и да се освежи тен.

Млеко

Впие неколку памучни топчиња во ладно млеко и ставете ги под очите 10-15 минути. После тоа ќе се намалат торбите под очите.

Алое вера

Поради присуството на антиоксиданти и витамин Е - ова растение е во состојба брзо да ја намали подмладеноста под очите, да ја подобри циркулацијата на крвта и да се ослободи од вишокот на течност. Изматете ја кожата под очите со свеж сок од алое вера, но внимавајте да не дојде во очите.

Како да се ослободите од кеси под очите, користете сок од алое вера

Јајце бело

Јајце протеинот ја враќа еластичноста на кожата, исто така, ќе заштеди од отечени очи. Победете го белиот јајце додека не се изедначи и нанесете со четка или крпа под очите. Оставете да се исуши и исплакнете со топла вода. Овој рецепт ќе ја направи кожата под очите повеќе тонирана и еластична.

Чај со чај

Зелениот или црниот чај може да ги намали торбите под очите. За да го направите ова, чај чај чај (без адитиви). Можете да ги ставите торбите на очите и да држите за 5-7 минути. Или можете да ги ставите кесите во замрзнувачот и да ги ставите ладни. Оваа компресија треба да се чува 10-15 минути. Ќе го забележите ефектот веднаш.


Како да се ослободите од вреќи под очите, користете чај за чај

google