Водење од старост. Како да се грижи за кожата по 30

439

Пластичен хирург и дерматолог-козметолог Мадина Бајрамукова - за минималниот сет на козметика за 30-годишници, чудесен серуми и опасностите од ледената вода за твоето лице.

За многу жени, 30 години е време кога почнуваат да се појавуваат првите знаци на стареење. Некои мислат дека ако нема брчки, нема што да се зборува. Првиот итно брза да се постави на анти-стареењето козметика, тие сепак мислат дека не им е потребна грижа.

Всушност, 30 години е пресвртница кога вашата кожа постепено се менува од млади до зрели: веќе се извршуваат иреверзибилни процеси, производството на колаген, еластин и сопствената хијалуронска киселина се намалува. Затоа во овој период вистинската грижа е толку важна. Како да се спречи појавата на нови брчки, да се ослободат од траги од замор под очите и досадна тен, вели пластичен хирург, дерматолог, козметичар Мадина Бајрамукова.

1. Потребниот минимум на козметиката. Младата кожа под 30 години е доволна еден крем за сите прилики. По 30, изборот на креми треба да се пристапи внимателно. На оваа возраст, едно значи повеќе не се симнува. Значи, ви е потребен дневен moisturizer кој одговара на вашиот тип на кожа, негуващ ноќен крем и крем за очи. Покрај тоа, за нега на кожата по 30 вклучува правилно чистење и тонирање на кожата во согласност со неговиот тип, бидејќи тоа е клучот за неговото здравје и убавина, затоа ви треба барем средство за чистење (гел, пена и сл.), и тоник. Не заборавајте за кожата околу очите - секогаш треба да имате при рака средство за нежно отстранување на шминка: специјален лосион или мицеларна вода итн.

2. Не заборавајте за заштита од фото-стареење. Козметичарите ги нарекуваат сончевите зраци фактор на ризик број 1, што доведува до предвремено стареење на кожата и формирање на брчки, особено на лицето. Затоа, крем кој секојдневно го користите мора задолжително да има заштита од SPF. Покрај тоа, неопходно е да се користи оваа алатка не само во лето или на одмор, туку во зима и есен во градот, дури и кога е преплавена на улица!

3. Не го злоупотребувајте прекумерното чистење на кожата. Секој ден слушаме дека чистењето на кожата го стимулира обновувањето на епидермисот, што, пак, го стимулира производството на колаген и еластин, подмладување на клеточно ниво итн. Но, чистењето, чистењето е различно, особено кога станува збор за домашни процедури: грмушки, лушпи, маски можат, ако се користат неправилно, да предизвикаат кожа повеќе штета отколку доброто - на пример, да доведе до сувост, иритација, алергии и предвремени брчки. Се сеќаваме на главното правило: можете да ја чистите нормалната кожа не повеќе од 1-2 пати неделно. За сува и чувствителна кожа, наместо чистење, подобро е да се користи gommazhi еднаш на секои 10 дена. Имајте на ум дека проблематичната кожа често е чувствителна, па со неговото чистење дома треба да бидете многу внимателни.

4. Избегнувајте ненадејни промени во температурата! Не е познато каде започна традицијата на перење со мраз вода, но подобро е да се заборави целосно. Денес можеме со сигурност да кажеме дека прекумерно ладна вода, исто како премногу жешка, може да ја погоди кожата - поради лупење, иритација, црвенило на епидермисот. Факт е дека ладна вода ги ограничува крвните садови, а жешко, напротив, се проширува: како резултат на дејството на двете, постои чувство на затегнатост на кожата. Овие чувства после миењето беа добри во адолесценцијата, сега кога сте над 30 години, ова чувство се јавува поради една едноставна причина - сува кожа поради неправилно чистење, што, пак, предизвикува појава на брчки. Ако се грижите за твоето лице, треба да се избегнуваат капки за температурата и да се мијат со топла или малку ладна вода.

5. Одвреме-навреме користете серуми. Вашата возраст сè уште не бара дневна употреба на серуми, па можете да ги користите во курсеви 1-2 месеци со прекини (1-2 пати годишно). Зошто се потребни серуми? За разлика од креми, тие содржат цела низа биолошки активни супстанции во концентрирана состојба, што им овозможува да навлезат во длабоките слоеви на епидермисот и да делуваат таму. Примена на серумот двапати дневно под вашата редовна крема по процедурата за чистење на кожата. Благодарение на активните состојки, серумот помага да се излезе од тен, да се врати здрав сјај, еластичност и еластичност на кожата.

6. Посебно внимание посветете на грижата на површината на очниот капак. Првите брчки во оваа област може да се појават на возраст од 20-25 години, па затоа бара внимателен став кон себе. Ако на 20-годишна возраст можете да си ги измиете очите со обичен гел за вашето лице, тогаш во 30 е време да ја завршите оваа практика и да користите само специјални производи. За 30 години, многу жени веќе се соочуваат со оток под очите по спиење. За да се ослободите од нив, прво треба да го промените режимот за пиење и да не пиете 2 часа пред спиење. Второ, користете памучни влошки натопени со тоник, кој содржи седативни и лимфни дренажни компоненти. За да постигнете најдобар ефект, можете да ги оставите под очите неколку минути. За овие цели, хидрогеловите закрпи се идеални, кои совршено ги отстрануваат поддуеноста, осветлуваат темни кругови, ја подобруваат циркулацијата на крвта и генерално му даваат на лицето нов изглед. Друг важен совет: никогаш не се нанесува крем за очи и крем за лице пред да заспиете, инаку во утринските часови ќе станете со едем. Ова треба да се направи најмалку 1-1,5 часа пред да бидете подготвени да одите во кревет.

7. Посетете го козметичарот. Редовна грижа за дома е потребна и важна, но со тоа ќе биде тешко да се спречи појавата на нови брчки или да се ослободат од оние кои веќе се појавија. Под силата тоа е само професионална грижа, која на оваа возраст е насочена повеќе кон чистењето, навлажнуването, негувањето на кожата. Ова е сите видови на чистење, лушпи, маски и други третмани. Не се одрекувајте од задоволството од масажата. Ова е едно од ефтините, но воедно и ефективни процедури за одржување на убавината. За да го добиете посакуваниот ефект, масажа на лицето најдобро се прави не еднаш, а курсеви од 5-10 третмани неколку пати во годината. Совршено ја стимулира циркулацијата на крвта, ја намалува отежнатоста, го започнува процесот на регенерација на ткивата, синтезата на колаген и еластин, го подобрува тонот на кожата, ги елиминира брчките и го спречува појавувањето на нови. Двапати годишно, жените 30 +, исто така, може да ја препорачаат процедурата за лимфна масажа, која е поефикасна од вообичаената рачна масажа. Оваа постапка вклучува подлабоки слоеви на епидермисот и ви овозможува да се ослободите од таквите знаци на стареење како назолабијални набори.