Збогум оток, брчки и пигментација. Услови за нега на кожата по 40 години

1196

Кои компоненти мора да бидат дел од козметиката против стареење, како да се замени вода од чешма за секојдневни перења и како ќелиите за памук ќе помогнат во борбата против едемот, вели дерматологот-косметолог Мадина Бајрамукова.

Колку сме постари, толку повеќе внимание треба да платиме на нашата кожа. На 40-годишна возраст, миење на лицето со вода од чешма и не читање на составот на козметиката што ја користите е вистински криминал. И се казнува со брчки, оток, пигментација, дехидрација на кожата и други возрасни проблеми. Кои се правилата на самозагрижување, важно е да се набљудуваат оние кои разменуваат четврта десетина, вели дерматологот, козметичар Мадина Бајрамукова.

1. Користете козметика против стареење. Бидете сигурни да се погледне на составот и не заборавајте дека состојките на етикетите се наредени по опаѓачки редослед. Основата на било кој крем е составена од активни состојки. Тоа може да биде природни масла, колаген, хијалуронска киселина, разни витамини. Ако сите се на крајот од составот, тогаш најверојатно нема да донесе никаква корист.

Па, ако најдете во составот: cyclohexasiloxane (cyclohexasiloxane) - силикон, кој е одговорен за мазност на кожата и неговата мекост; шеа путер - совршено ја храни; магнезиум е елемент во трагови кој ја подобрува циркулацијата на крвта и влијае на тен; Argan дрво масло - исто така, ја храни и измазнува брчки; Витамин Е, познат по своите антиоксидативни својства; Ретинол (витамин А) и еластин се две состојки против стареење кои обезбедуваат еластичност на кожата и се борат со брчки.

2. Запомни за хидратација. Една од најважните навлажнувачки состојки кои можат да навлезат длабоко во кожата е уреа пура (уреа). Обидете се да купите нега производи за секојдневна употреба, каде што оваа компонента е достапна или натриум хиалуронат (хиалуронска киселина сол). Исто така совршено се навлажнува.

Често, производителите додаваат состојки како што се пропилен гликол (пропилен гликол) и глицерин на кремот, тврдејќи дека имаат навлажнувачки својства. Сепак, ова не е случај. Пропилен гликол е производ на рафинирање на нафта, подобро е да се избегне како дел од козметиката против стареење, бидејќи предизвикува иритација, сувост, затегнатост на кожата, а со тоа и појава на нови брчки. Глицерин, исто така, придонесува за дехидрација.

3. Правилно се миеме! Водата од топла вода не е погодна за перење на кожа по 40 години. Што треба да правам? Варете вода за перење и додадете ја 1 лажичка сода или употребувајте за оваа намена минерален аналог кој е потполно соодветен за вас во состав. За жал, не постои универзална опција која ќе ги задоволи потребите на различни видови на кожа. Во овој поглед, вреди да се консултира со дерматолог, козметолог.

4. Обрнете внимание на кожата околу очите. За грижата за оваа област се препорачуваат двофазни решенија за отстранување на шминка, мицелијална вода, мрсни лосиони, креми (за отстранување водоотпорна козметика). Запомнете дека е неприфатливо да се користи вообичаениот крем за лице, ви се потребни алатки и гелови означени "за кожата околу очите". За такви козметика се зголемени барања: на пример, тоа е неприфатлива флуидност, која речиси целосно го елиминира ингестијата на очите.

5. Утрото се ослободуваме од задушеност. За овие цели, можете да користите ватирани дискови навлажнета со тоник, кои содржат седативни и лимфни дренажни компоненти. За да постигнете најдобар ефект, оставете ги неколку минути под очите. Одлична алтернатива е хидрогеловите закрпи и специјалните козметички маски. Како и за второто, подобро е ако се базираат на муцин од полжави, пептиди, отров од змија и растителни екстракти кои имаат навлажнувачки и лимфен дренажен ефект.

Убавината на третото доба. Како да ги решите проблемите со обликот и кожата на рацете? Прочитајте повеќе
6. Грижете се за вратот и деколтето, кое им дава возраст на секоја жена. Овие зони имаат потреба од ист квалитет како и лицето. Тие исто така се прикажани процедури за нега кои имаат за цел навлажнување и обновување на производството на колаген и еластин. Анти-стареечката козметика со корисни навлажнувачки состојки, за која зборувавме погоре, е идеална.

7. Козметиката ја применуваме само на линии за масажа и ништо друго. На пример, кога се користи крем за очи, никогаш не треба да се размачка додека се протега кожата. Применува значи неопходни плескање, вибрирачки движења.

8. Предупреди хиперпигментација, ризикот од кој после 40 се зголемува многу пати. Колку е постаро, толку полошо реагира кожата на активното сонце. Тоа е задолжително да се користи креми со УВ заштита пред излегување. Ова треба да се направи дури и во облачен ден и во зима. Затоа се заштитувате од многу проблеми, вклучувајќи меланом. И во сончево време носат чаши кои ви дозволуваат да ги контролирате изразот на лицето и да не испуштате во светлината. Покрај тоа, тие ја штитат кожата од изложување на ултравиолетово зрачење, затоа, ќе помогне да се задржи на кожата во оваа област млади и убави што е можно подолго.

9. Ние не се плашиме од козметолозите. Ако никогаш не сте биле на козметик, и тоа се случува, тоа е време да се направи тоа е добра навика. Во арсеналот на специјалисти денес има многу можности за да се спречи стареењето, да ве спаси од пигментацијата, брчките, наборите, сувата кожа, гравитационата птоза и други непријатни нешта кои даваат возраст. Главната работа е да не се стартуваат проблемите што произлегуваат.