5 навики кои го зголемуваат бројот на акни на лицето

155

Пазарот за продажба на козметика за борба против акните се проценува на милијарди долари, но понекогаш луѓето не разбираат дека некои од нивните навики само ја зголемуваат сериозноста на акните. Дерматолозите од Шпанија раскажуваа за петте најштетни навики во овој поглед.

Акните на лицето значително се зголемуваат ако не ги исперате погрешно. Не е доволно само да се користи топла вода и сапун, треба да се избере чистач кој е избалансиран и погоден за вас. Но, не го употребувајте премногу често - прекумерното миење на лицето може да ги направи акните поизразени поради сувата кожа.

Ако страдате од акни, престанете со дневна потрошувачка на млечни производи. Тие се заситени со хормонот на факторот за раст сличен на инсулин 1 (IGF 1). Млекото предизвикува избивање на нивото на инсулин, по што црниот дроб го произведува хормонот ИГФ 1, што, пак, придонесува за вишокот на производство на себум, кој ги заглавува порите.

Кога прекумерна употреба на паметни телефони често се забележува појавата на акни на лицето . Се потпираме валкан екран на кожата, и всушност содржи огромен број на бактерии.

Да се ​​откаже од навиката за примена на крем за тело на твоето лице - поради тоа, многу луѓе имаат акни. Користете само крем за лице, кој е специјално дизајниран да влијае на оваа чувствителна кожа. Крем за тело ги заглавува порите на лицето.

Намалување на шеќерот во вашата исхрана. Слатката храна е штетна за кожата бидејќи има висок гликемиски индекс. Помалку слатки и јаглени хидрати, ако сакате да имате чиста кожа без кожа Посно на овошје и зеленчук.