C 6.3 C
Киев
5 октомври 2018 година

7 рецепти на седентарен бањи за кои вашето тело ќе ви се заблагодари

Седиште (скут) бања е слична на вообичаеното, само бутовите и задникот се нурнати во топла вода. Тоа може да се направи во редовна бања или голем базен. Во суштина, ваквите процедури за вода се спроведуваат за медицински цели - ...

Зошто теле и како да се справи со тоа?

Може да има неколку причини за намалување на мускулите на нозете. Најчесто, дехидрацијата води кон мускулен спазам, кој се јавува како резултат на продолжена употреба на диуретични лекови, ...

5 добри навики за долговечност

Научниците од универзитетот Харвард ги анализирале навиките и очекуваниот животен век од 123 илјади луѓе, што им овозможило да го идентификуваат трендот на долговечноста. Долговечните лица се карактеризираат со следниве пет навики, ...

На 3 главни митови за шеќер и како тоа навистина е ...

Американските научници открија дека слаткото не е толку опасно за здравјето како што размислувавме. Покрај тоа, мала количина на шеќер е дури и неопходна за нашето тело ...

6 најдобри пијалоци на првиот знак на студ

Студената сезона започна, а лекарите порешително советуваат да воведат производи и производи за промоција на здравјето во исхраната. На првите симптоми на студена инфекција, терапевтите препорачуваат ...

7 грешки што ги правите додека се грижите за сува кожа

Со возраста, дури и мрсна кожа станува сува и чувствителна. Како да се организира систем за нега на сува кожа на лицето, со цел да се зачува неговото здравје и ...

5 карактерни црти кои можат да бидат ментално нарушување

Многу луѓе не се свесни дека им е потребна помош од специјалист, бидејќи тие земаат знаци на ментални нарушувања за нивните карактерни црти. Избравме ...

Лекарите рекле кој во никој случај не треба да користи лук

Лукот има многу лековити својства и е еден од најдобрите производи кои ги зајакнуваат имуните и кардиоваскуларните системи. Сепак, одредена категорија на луѓе за да се избегне влошување ...

Именуван е најефективниот метод за да се избегне срцев удар

Жените по 45 години и мажите по 35-годишна возраст најмногу се подложни на кардиоваскуларни патологии. Дисфункции во системот на крвните садови и ...

Оваа вежба ќе помогне да се ослободите од тинитус.

Дали знаете зошто гласовните звуци или увото ви пречи со зачуденото ѕвонење? Некои медицински причини може да бидат виновни, но почесто се појавува овој феномен ...