C 6.3 C
Киев
5 октомври 2018 година

Како да не се заразени во транспортот

Во сообраќаен метеж има многу луѓе на автобусите, кашлање и кивање. Како може да се заштитите од инфекција? За време на епидемијата на грип, не можеме целосно да се изолираме од ...

Операцијата не е потребна: направено е гласно откритие во третманот на апендицитис

Во случај на воспаление на апендикс, операцијата воопшто не е потребна - во повеќето случаи доволно е пациентот да препише курс на антибиотици. Сензационална изјава беше направена од истражувачи од финскиот универзитет во Турку. Претходни истражувања ...

Научниците го нарекоа пролонгирано спиење смртоносно

Експертите препорачуваат да спијат не повеќе од 7-8 часа на ден. Инаку, ризикот од предвремена смрт се зголемува. Група научници од Универзитетот во Кил во Велика Британија утврди дека ...

Не можете да јадете! Митот за супа е популарен во Сербина

Супата не е лек и атрибут на здрав начин на живот, бидејќи не е неопходно секојдневно да ги натера децата да ја јадат. Таков мит е растурен. Министерот за здравство на Сербина Уљана ...

Што се случува со вашето тело ако престанете да јадете месо

Одбивањето месо е многу одлучувачки чекор. Се разбира, таквата промена во исхраната ќе има корисен ефект врз здравјето. Сепак, вегетаријанството има несакани ефекти ....

Во Сербина - појава на антракс: како да се заштитите од "болест-био-оружје"

Во регионот Одеса потврди избувнувањето на ужасна смртоносна болест - антракс. Во рамките на границите на целото село Menyaylovka влезе карантин. Луѓето кои доаѓаат во контакт со храната се заразени со антракс ...

"Пад трипати повеќе!" Научниците ја нарекоа најефикасната радикална исхрана

Научниците од Универзитетот Оксфорд ја нарекоа нискокалоричната строга диета најефикасна за губење на тежината. Во текот на студијата, лекарите забележаа 248 волонтери, кои за една година се држеа до строги граници ...

Што е опасна висока пета?

Модерната жена не може да се замисли без убави чевли. Земете ги, на пример, хероините од серијата Секс и град: за нив Маноло Блахни чевли понекогаш значат повеќе од мажи ....

10 трикови кои ќе ви помогнат да не се разболите оваа есен и зима

Кога времето станува постудено, ненамерно размислувате како да се заштитите оваа сезона и да не успеете повторно во кревет со вообичаената студена и кашлица. Да ја откриеме тајната: ...

Што да правам ако косата падне

Кога да се грижите? Земете тенка лента на косата со прстите и нежно повлечете. Ако во вашата рака не остане повеќе од две влакна, сè е во ред. Ако повеќе, итно е потребно ...