C 6.3 C
Киев
5 октомври 2018 година

9 природни антибиотици кои се подобри од било кој лек

Во современиот свет постојат многу лекови кои можат да решат разни здравствени проблеми. Сепак, не секој е 100 отсто ефикасен, но оние кои ...

7 правилата за исхрана, кои ги прават јапонците најсложени нации во светот

Јапонците се апсолутни шампиони во очекуваниот животен век. И тие се сметаат за меѓу најтешките во светот: од прекумерна тежина во просек ...

Кој лекарите советуваат да не јадат грозје?

Грозјето е моќен антиоксидант кој го успорува процесот на стареење на кожата и е корисен за болести како што се астма, херпес, срцеви заболувања и крвни садови, уролитијаза, проблеми со ...

Научниците: јаболков оцет помага да се победи многу болести

EarthClinic научниците откриле дека јаболков оцет помага во борбата против многу болести. Експертите забележаа дека редовната потрошувачка на јаболков оцет помага да се намали гликозата во крвта, ...

7 факти за твојата крвна група што никој не знае, но ...

Како што знаете, постојат четири крвни групи кои можат да кажат многу за личноста и неговото тело. Разбирање на некои работи за мојата крвна група, ...

Каков вид на замрзната риба не треба да јадете: 8 совети за избор на корисни ...

Светската здравствена организација повикува на зголемување на бројот на риби во исхраната, бидејќи го намалува ризикот од рак. Но, како да изберете квалитетен и здрав ...

Како млечни производи штетат здравје: 6 факти

Истражувањата покажаа дека во некои случаи, потрошувачката на млеко и млечни производи не може да биде толку корисна како што размислувавме. Покрај тоа, млечните производи ...

6 видови на риби кои се опасни по здравјето!

Ние сме навикнати да слушнеме дека рибата е една од највкусните, здрава и хранлива храна што можете да ја најдете. Таа мора да биде присутна во исхраната ....

Што се случува со вашето тело ако редовно јадете овес?

Овесни зрна се најбогат извор на витамини (особено групата Б), минерали, органски киселини, сложени јагленохидрати, протеини, протеини и влакна. Затоа, придобивките од овој достапен производ се преценуваат ...

Лекарите ги нарекоа производите кои ги штитат крвните садови од формирањето на згрутчување на крвта

Ризикот од згрутчување на крвта се зголемува ако пушите, често пиете алкохол, имате прекумерна тежина, земајте хормонални лекови. Игра важна улога како генетска предиспозиција. Ако сте ...