Што се случува со вашето тело ако престанете да јадете месо

838

Одбивањето месо е многу одлучувачки чекор. Се разбира, таквата промена во исхраната ќе има корисен ефект врз здравјето. Сепак, вегетаријанството има свои несакани ефекти. Значи, што се случува со телото по целосно отфрлање на месото? Како да се избегнат компликации?

Вкусови ќе се сменат

Солта, која секогаш се користи при готвење јадења со месо, негативно влијае на состојбата на пупки. По напуштањето на овој производ, ќе бидете во можност поцелосно да ги почувствувате различните вкусови и да уживате во аромите на зачини.

Тежината ќе почне да исчезнува

По премин кон зеленчук храна стрели на скали ќе почне да се движи. Да, во прво време ќе наидете на надуеност и некои проблеми со столицата, но веднаш штом се прилагодува телото, овие вишок килограми ќе почнат да се топат. Но, ова е само ако нема да ги замениш јадењата со месо со помфрит.

Спиењето ќе се подобри

Се верува дека по преминувањето во вегетаријанско мени, квалитетот на спиењето се подобрува. На крајот на краиштата, месото е производ кој трае неколку часа за целосно да се вари. Ова влијае на ноќниот сон, особено ако јадете топол, мрзлив бифтек за вечера.

Кожата ќе добие поздрав изглед.

Ако престанете да јадете месо, кожата постепено ќе заземе повеќе младешки, свеж изглед. Поентата не е ни во напуштањето на животинските производи, туку во она што ќе го замениш. Растителна храна го храни телото со витамини и антиоксиданти, кои го намалуваат воспалението и ги штитат клетките од ефектите на опасните слободни радикали.

Намалување на ризикот од рак

Научниците велат дека отфрлањето на производите од месо за околу 30% го намалува ризикот од развој на рак. Особено, луѓето кои се префрлија на растителна храна имаат многу помала веројатност да бидат дијагностицирани со рак на јајниците, желудникот, цревата и дојката. И нешто е ист антиоксиданс - тие спречуваат дегенерација на малигните клетки.

Нивото на холестерол паѓа

Јадењето животински масти води до зголемување на нивото на холестерол. И ова, како што е познато, е полн со развој на атеросклероза и други болести на кардиоваскуларниот систем.

Ќе има раздразливост

Ако нагло напуштени сланина и миризливи стекови, тогаш телото ќе ги бара. Месните производи содржат арахидонска киселина, пад на нивото кое првенствено влијае врз расположението - многу луѓе стануваат екстремно нервозни. Но, не грижете се за тоа. Додека се прилагодувате на новата шема на моќност, вашето расположение ќе се подобри.

Дефицит на калциум и витамин Б12

Одбивањето од месо го подобрува здравјето. Од друга страна, овој животински производ го храни телото со одредени корисни супстанции, особено со витамин Б12, железо и калциум. Остри промени во исхраната се преполни со развој на авитаминизирање и појава на проблеми со мускулно-скелетниот систем. Витамин Б12 е богат со квасец и житни култури. Но недостатокот на калциум може да се полни со млечни производи.

Внимание Анемија

Месото е извор на железо, а целосното отфрлање од него е полн со развој на анемија. Анемијата е придружена со напади на слабост и вртоглавица, главоболки, бледило на кожата. Ако одлучите да тргнете по патот на вегетаријанството, тогаш консултирајте се со вашиот лекар - нека Ви препише железни додатоци.

Надуеност: како да се справи со тоа?

Да, преминот кон вегетаријанска исхрана понекогаш е поврзан со појавата на надуеност, па дури и на абдоминална болка. Факт е дека цревата треба да се прилагодат на изобилството на растителната храна. Овој симптом ќе помине. Што може да се направи? Пијте колку што е можно чиста вода, избегнувајте мешунки и други производи кои промовираат формирање гас и, се разбира, му даваат на телото време.

Извор fb.ru

google