Што да правам ако косата падне

17

Кога да се грижите?

Земете тенка лента на косата со прстите и нежно повлечете. Ако во вашата рака не остане повеќе од две влакна, сè е во ред. Ако повеќе, треба итно да преземете дејство.

Малкумина остануваат рамнодушни, гледајќи дел од сопствената коса, останувајќи на перница или облека. Што да направам ако косата почна да ја остава главата во застрашувачки количини? Вие не треба да падне во паника. Освен, се разбира, се занимавате со патолошка алопеција или алопеција (косата паѓа целосно преку целата глава или одделни зони). Идеално, причината за оваа неволја треба да биде разјаснета од страна на специјалист. Но, одеднаш ќе направиме резерва: во оваа статија тоа ќе биде прашање на привремено губење на косата.

Причини за последици

Губење на косата може да биде предизвикано од надворешни и од внатрешни причини. Првиот е нездравата исхрана , особено, толку сакана од претставниците на послаб пол на исхраната. Фоликулите на косата лишени од хранливи материи умираат прерано. Недостатокот на витамини Ц, Б5, Б6, ПП и железо, цинк, калциум и магнезиум лошо влијае на состојбата на коренот на косата. Но, дури и ако секојдневната исхрана е полна со витамини, пушењето, алкохолот и земањето на одредени лекови може да се мешаат во нивната апсорпција.

Често косата почнува активно да паѓа по промена на хормоналните нивоа . Кај жените, тоа обично е поврзано со бременост, абортус, употреба на апчиња за контрацепција, менопауза, како и со некои болести на ендокрините органи. На главата на косата веднаш влијае на сите здравствени проблеми.

Различни стресови имаат моќен "анти-коса" ефект: нагло губење на тежината, употреба на анестезија за време на операцијата, емоционална болка (губење на косата почнува 1-2 месеци по стрес). Промените во температурата се деструктивни, па не заборавајте за насловот во студената сезона. Губење на косата, исто така, може да се приклучи генетски .

Што да правам

Ајде да дознаеме што да правиме за да му помогнеме на косата.

Содржината на плочата

Ревидирајте ја вашата дневна исхрана. Таа мора да содржи доволно протеини и железо. Косата ќе ви биде благодарна ако вклучите посно месо од живина, посно говедско месо, мешунки, сирење, зеленчук и овошје во неограничени количини. Не заборавајте за мултивитамини, особено затоа што модерните производители нудат специјални коса.

Чешлање

Многумина веруваат дека ова е само начин да се даде уредна фризура. И залудно! Адекватно избраната четка нежно ја масира скалпот, ја подобрува циркулацијата на крвта, која има корисен ефект врз фоликулите на косата. За да го постигнете ефектот, ви требаат неколку минути на ден (особено пред спиење) за да ја чешите косата во различни насоки.

Шампони и балсами

Залудно, некои луѓе сомнително се однесуваат на натписот "зацврстување" на производите за нега на коса. Многу супстанции содржани во нив, всушност можат да ја намалат или дури да запрат губење на косата. На пример, екстрактот од женшен ги стимулира виталните функции на клетките на главата, ја прави косата посилна и посилна. Исто така, за да ја негувате и зајакне косата, треба да изберете производи со пантенон и масло од јојоба, а витаминот ПП е најдобриот начин да се стимулира сијалицата за коса.

Корисно е да се примени стимулирачки шампон со екстракт од коприва, камилица, ментол, за обоена - со екстракт од протеини и костенски костен. Витаминот Е ќе помогне да се заштитат корените од слободните радикали. Кога ќе ја изгубите косата, не треба да ги злоупотребувате разните стилски производи, дури и ако тие се "збогатени со витамини".

Наследство на баба

Добро докажано во зајакнување на коса фолк лекови. Најефективните се маски засновани на коренот на брегот. Едноставниот начин е да се истурат две лажици од коренот со вода што врие и да се загрее со ниска топлина за половина час. За да се излади супа, исплакнете ја и исплакнете ја главата по миење.

Маски со кромид ја зајакнуваат косата не полошо, но поради постојаниот чуден мирис, тие не се популарни. Земете растително масло, сок од кромид, топол мед (сите една лажица) и 1 жолчка. По мешањето, масата е нанесуваат во коренот на косата. Тогаш се препорачува да ја завиткате главата со крпа и да ја оставите маската 30-40 минути. Ако постапката се повторува двапати неделно, резултатот ќе се забележи по 3 месеци. За да се ослободи од мирисот на кромид, доволно е да се додаде капка парфем во вода за да се измие.

Не е лошо зајакнува косата лесно триење на маса сол во корените на измиени коса.

Маска за загревање на ракијата е добра: лажица ракија, жолчка од јајце, десерт лажица од мед и некои растително масло (со сува коса). Бришење во корените и дистрибуција на целата должина на косата, оставете 30 минути. Потоа исплакнете со шампон и исплакнете со варена вода со сок од лимон.

Не заборавајте за тревата: пијалак во термос Кантарион, мудрец, коприва, бесмртница (еднакви делови), оставете 4 часа, а потоа додадете хена до хомогена кашеста маса, нанесете 30 минути на косата пред перење.

Совршено ја зајакнува косата и обичната Хена - омилено средство за љубителите на црвените нијанси. Но, не е неопходно да се задржи хена на косата повеќе од еден час: може да ја исуши косата.

google