10 трикови кои ќе ви помогнат да не се разболите оваа есен и зима

156

Кога времето станува постудено, ненамерно размислувате како да се заштитите оваа сезона и да не успеете повторно во кревет со вообичаената студена и кашлица. Дозволете ни да ја откриеме тајната: спасуваме од некои навики и неколку нејасни правила можат да те спасат.

10. Не земајте диета со малку масти.

Диети во зима - очигледно лоша идеја, особено за диети со ниски маснотии. Факт е дека за нормалното функционирање на имунолошкиот систем во телото мора да се почитува одреден сооднос на сите видови клетки. Особено, состојбата на имунитетот зависи од активноста на Б-лимфоцитите, Т-лимфоцитите и макрофагите. Тука е тајната: мастите се исто така неопходни за формирање на имунолошкиот систем, бидејќи ѕидовите на овие три типа на клетки се составени од липиди. Не е изненадувачки што со значајно или целосно исклучување на мастите од менито, отпорноста кон заразни болести се намалува.

Вреди да се напомене дека прејадување исто така не вреди, бидејќи вишокот на маснотии, исто така, го потиснува имунолошкиот систем, а вишокот на шеќер - директен начин за дебелина. Најдобро е да се земе предвид овој распоред: не го прескокнувајте доручекот, а освен тоа оставаме уште 3 комплетни оброци дневно, вклучувајќи јаглехидрати, протеини и значителен износ на овошје или зеленчук.

9. Исечете ги ноктите кратки и не ги гризете.

Ова не е само неприлика и го расипува појавувањето на прстите, но исто така води кон болести - и дигестивни и заразни. Со цел да се избегнат несакани болести, експертите во принцип советуваат да не го допираат лицето уште еднаш, ако не носите стерилни хируршки ракавици насекаде и насекаде. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат навика да ги допираат очите, носот или усните, 41% се со поголема веројатност да страдаат од заразни болести на горниот респираторен тракт, а камоли оние кои ги гризеат ноктите "на континуирана основа".

Згора на тоа, лекарите, исто така, не советуваат растечки долги нокти за време на студената сезона: во овој случај, станува особено тешко да се следи чистотата на кожата и често дури и по миење раце нечистотијата останува под ноктите и потоа оди директно до устата за време на оброците. Така, претпочитајќи кратки нокти, очигледно го намалувате ризикот од потенцијални здравствени проблеми.

8. Често ги четкајте забите и ја менуваш четката за заби секои 2 месеци.

Редовното четкање ја намалува можноста да се разболи, бидејќи успешно ги елиминира изворите на воспаление и инфекции во устата. Со тоа што почесто ја изведуваме оваа постапка, спречуваме бактерии да влезат во белите дробови. Во една студија, израелските научници успеаја да воспостават врска помеѓу трикратното четкање и значително намалување на ризикот од развој на пневмонија кај пациентите. Патем, истото важи и за вечерното плакнење со солена вода.

Но, редовното и често четкање на забите, исто така, има недостатоци: ако експертите обично препорачуваат промена на четка за заби на секои 3-4 месеци, тогаш подобро е да се направи ова уште почесто во сезоната на грип - еднаш на секои 1-2 месеци. Ова е неопходно за сосема објективни причини: бактериите исто така се акумулираат на влакната, без разлика колку добро и внимателно ја миете четката, и може да ја предизвикаат болеста.

7. Помалку стрес и повеќе медитации.

Според една студија спроведена на Универзитетот Карнеги Мелон, луѓето кои се соочуваат со хронична нервна напнатост, имаат намален имунитет и почесто се разболуваат. Тоа е, постои директна врска: кога депресивно, телото произведува т.н. стрес хормони, кои го ослабуваат имунолошкиот систем и значително ја зголемуваат веројатноста за фаќање на студ или грип.

Затоа, ако сметате дека вашите нерви се на граница и државата е надвор од контрола, направете чекор назад, издишување и преземете некои мерки. На пример, медитацијата добро функционира. Научниците од Универзитетот во Висконсин-Медисон откриле дека луѓето кои практикуваат медитација се 76% помалку склони кон болест. Дозволете си да се опуштите за еден ден, "рестартирајте го" нервниот систем после изминатата недела и подгответе го за следниот.

6. Проветрувајте ги просториите често.

Општо земено, вентилацијата на просториите, особено оние во кои поминуваат многу време, е важна цела година. Ова е особено точно за канцеларии, каде што многу луѓе седат одеднаш, но само во собата, исто така, нема да биде излишно.

Што се однесува до есен-зимскиот период, прозорците треба да се отвораат најмалку еднаш дневно, без оглед колку е студено времето. Се разбира, за овие 10-15 минути треба да се загреете и да одите во друга просторија. Вреди да се напомене дека ова не е за нацрти, туку за емитување, кое работи во две насоки одеднаш: го еродира вирусите и бактериите и им помага на клетките на вашето тело, особено имуните, да работат подобро поради приливот на кислород.

5. Земи доволно спиење, но без апчиња.

Добар квалитет и соодветен сон подразбира минимум 7 часа одмор во одредени периоди од денот (помеѓу 22:00 и 7:00 часот). Истражувањата покажаа дека луѓето кои спијат помалку од распределените се жртви на настинки 3 пати почесто, бидејќи имунолошкиот систем е ослабен поради тоа.

Постои една значајна "но": експертите препорачуваат воспоставување на режим на природен начин, и никако со помош на апчиња за спиење. Зошто? Бидејќи сите апчиња консумирани неселективно се непријатели на здрав имунитет. Подобро прави да прави вежби, да се пријавите за јога, да вечераат или, уште полесно, да почнете со купување на точни ортопедски перници и душеци.

4. Вклучете ги пупките за вкус

Употребата на топли пијалаци долго време се смета за лек за настинки: внимателно пиеме топла вода, билни чаеви, пилешки супа и за превенција и за лекување. Но, експертите советуваат да посветат посебно внимание на пијалаци со изразен вкус, како што се чај со лимон или ѓумбир. Во прилог на очигледните придобивки од ублажување на болки во грлото поради плуска плунка, овие производи имаат и други важни особини.

Лимонот е богат не само со витамин Ц, туку и со пектин, природен пребиотик кој им помага на варењето на храната. Исто така, содржи големи количини на лимонска киселина, која ги чисти бубрезите. Сето ова обично има позитивен ефект врз имунолошкиот систем.

Ѓумбирот има затоплување и смирувачки ефект. Таа содржи голема количина на витамини и минерали, вклучувајќи хром, што е одлично против треска и топлина. Ѓумбирот е исто така ефикасен во борбата против кашлица, воспалено грло и главоболки, бидејќи може да ги елиминира токсините од телото и да го исчисти телото.

3. Погледнете во сауната почесто.

Во една студија на австриски научници, 50 возрасни субјекти биле поделени во 2 групи и ставени под надзор 6 месеци. Една група беше назначена за редовно да ја посетува сауната, а другата доведе до нормален живот. Како резултат на експериментот, резултатите беа сумирани: луѓето од првата група покажаа подобра отпорност кон настинки и се разболеа 2 пати помалку.

Ова се должи на фактот дека топол воздух ги убива бактериите, а поврзаните процедури имаат позитивен ефект врз имунитетот. Вреди да се напомене дека пред посетата на сауната треба да се консултирате со вашиот лекар, бидејќи тоа е барем контраиндицирано за луѓе со срцеви и циркулаторни проблеми.

2. Не претерувајте ја фреквенцијата на чистењето.

Редовното чистење е, се разбира, важно, па дури и потребно. Особено внимание треба да се посвети на влажното чистење воопшто и на површините на кои поминуваат, особено, многу време (како десктопот), особено. Исто така, лекарите советуваат да не ги заобиколат рачките на вратите, прекинувачите и другите слични елементи, на кои ние, како и другите членови на семејството и гостите, најчесто се допираме. Ова е неопходно за да се уништат микробите кои се акумулираат од контакт и прашина навремено, а не да им дозволуваат да се размножуваат и собираат во такви количини што, во теорија, може да доведе до болест.

Во исто време, вреди да се запамети дека прекумерната употреба на средствата за дезинфекција со агресивен состав доведува до развој и појава на микроорганизми отпорни на нив. Затоа, не барајте 100% стерилитет - доволно е периодично да ја избришете површината со сунѓер со неутрален или благ детергент.

1. Поминете време со луѓето што ги сакате

Смеата, позитивните емоции и позитивната социјална интеракција имаат прилично силен ефект врз имунолошкиот систем. Затоа, помалку совети за комуникација со луѓето за време на студената сезона не е толку едноставно како што изгледа. Овие заклучоци беа направени од страна на научниците кои откриле дека трошењето време со најблиски, прифаќа и интимни разговори го прават нашето здравје посилно.

Студиите, исто така, покажуваат дека луѓето кои се во среќен љубовен однос имаат тенденција да бидат болни помалку од осамениците. Значи, сосема е можно нашата почеста желба да се биде околу нашите најблиски почесто или да се најде двојка за вечерни собири во прегратка е оправдана не само од психолошки фактори, туку и од биолошки.

google