Што е опасна висока пета?

172

Модерната жена не може да се замисли без убави чевли. Земете ги барем хероините од серијата "Сексот и градот": за нив чевлите "Маноло Бланик" понекогаш значат повеќе од мажите. Но, исто така постои и другата страна на проблемот - многу од оние кои се зависници од високи потпетици се жалат дека до вечер ќе ги повредат нозете.

Можеби тие избираат некои погрешни чевли? Зборувавме за чевли и женски нозе со трауматологот-ортопед Василиј Шуров.

- Кажи ми, колку се опасни високи потпетици?

Кога одиме боси, нашата тежина е рамномерно распоредена околу нозете. Што се случува кога жената пука чевли со високи потпетици, истиот озлогласен "Маноло Бланик"? Петтата е подигната, а тежината се префрла на предниот дел од стапалото, соодветно, се создаваат идеални услови за развој на попречно рамно лежиште. Не само што се појавуваат калошиности на единствениот притисок во ова подножје, туку и деформација на првиот прст на стапалото - почнува да се отклонува малку нанадвор и се формира таканаречена "грутка". Ова е класична деформација поврзана со несоодветна дистрибуција на товарот на ногата.

- Затоа, кај жените кои одат по потпетици, во вечерните часови повредени нозете?

Постои уште една причина. Високите потпетици, па дури и повеќе, "обетка" даваат мала поддршка. Како резултат на тоа, повеќе нестабилност на глуждот, со поголема веројатност да навивам на глуждот и да ги истегнете лигаментите. За да не падне, жената постојано балансира: мускулите на телото, феморалните и карличните мускули се напнати. Таквата постојана напнатост може да предизвика грчеви во нозете, особено ако зборуваме за професии поврзани со стоење - фризери, готвачи, келнери.

Се разбира, петиците изгледаат убаво, го зголемуваат растот, но како резултат на тоа, сè завршува со синдром на уморни нозе, кога во вечерните часови нозете толку збунувачки што сакаат да бидат искинати и исфрлени некаде.

- Враќајќи се на попречното рамно подножје, виновни се само неговите високи потпетици за неговиот изглед?

Компанијата Меди (Германија)

Не само. Наследна слабост на зглобовите и лигаментите или промени во хормоналните нивоа, на пример, за време на бременоста, можат да влијаат. Замислете, телото се подготвува за породување, нивоата на хормони се менуваат, сврзното ткиво станува еластично, тежината на детето се додава на нормалната тежина на жената. Ако исто така носиш штикли во тоа време, би бил изненаден ако не завршува со рамни нозе.

- Но, се случува нозете да се уморат од чевли без потпетици. Зошто?

Подножјето на лицето првично не размислувало за чевли. Првите луѓе одеа без чевли на мека тревна површина. Но, тогаш човекот ја промени животната средина и ги создаде патиштата. Несомнено е погодно за патување, но ногата во такви услови е интензивно прекината. Затоа, човекот беше принуден да излезе со чевли како заштита. За цивилизацијата и исправено одење, плаќаме рамни нозе и повреди на глуждот.

- Невозможно е целосно да се откаже од чевлите, за жал, што да правам?

Правилно го земам. Чевлите треба да бидат удобни и не блиски, особено во палецот дел. Потребно е да се има резерва: по должината (помеѓу прстите и петицата на чевелот, некаде еден сантиметар мора да остане слободен) и по издигање, бидејќи лакот на ногата може да ја смени висината во текот на денот, во зависност од товарот. Мислам дека најдобрите чевли се оние со чипка, бидејќи тие ви дозволуваат да го контролирате подемот.

Чевлите најдобро се купуваат во вечерните часови, бидејќи во вечерните часови се зголемува големината на ногата. Ако купувате чевли наутро, може да излезе како Пепелашка со чевли. Отпрвин сѐ е во ред, но во вечерните часови има чувство дека има кинески чевли на нозе.

Друга важна поента е дека за многумина од нас левата и десната нога се малку различни по големина. Затоа, при изборот на чевли, треба да се фокусирате на оној што е малку поголем. Понекогаш жените ги мерат чевлите, чувствуваат дека се чувствуваат непријатно со една нога, но се надеваат дека ќе ги носат чевлите. Ова не е во ред. Зошто такви маки и страдања? Подобро е да го земеш во почетокот со одредена маргина.

- И ако работата се уште стои, нозете се зуењето навечер, што да направам?

Ќе им помогне на обичните гимнастика и јога. Никој не зборува за главата, но секогаш е корисно само малку да ги кренете нозете. Нашите американски пријатели сакаат да ги фрлат нозете на масата, ништо не е во ред со тоа - се создава нормален одлив на крв, отокот исчезнува. Исто така нозете бањи со морска сол или други специјални адитиви работа совршено. Можете целосно да се фрлам во бањата: садовите ќе се прошират, протокот на крв ќе се подобри, нозете ќе станат полесни.

- Можеби некои лековити маст тријте нозе?

Искрено, не би препорачал. Најмалку, без претходна консултација со флебологот. Сега тие често го рекламираат кремот "за уморни нозе", но забораваат дека замор е симптом. И причините за замор на нозете може да бидат различни: проширени вени, рамни нозе, повреди, потпетици, едноставно преоптоварување. Неопходно е да се справи со причината за болеста, а не со симптомите.

- Многумина велат дека поддржувачите можат да ги решат сите проблеми со нозете. Дали е тоа така?

Подвизите се поделени во две големи групи: превентивни и лековити. Ако постои предиспозиција за болести на нозете (стоечка работа, големи оптоварувања), тогаш превентивните поттикнувачи ќе бидат многу корисни. Веќе по име е јасно дека потколеницата се отстранува во положбата на подножјето на подножјето, ова е таканаречената неутрална позиција, најудобна за ногата. Не се урива или во или надвор, и поддржан е механички долниот лак. Вие не треба да почекате додека лакот на ногата не се смири, ќе се појават калуси, ќе се појават изговорени рамни стапала. Подобро е веднаш да се купат удобни чевли и добри табани. Тие можат да бидат направени за нарачка или веќе подготвени да купат во продавницата.

Па, ако зборуваме за изречена рамна нога, кога лакот на подножјето се смири, симптомите се изразуваат, болката во нозете се појавува не само по товарот, туку и речиси од првиот чекор - индивидуални ортопедски табани се потребни овде. Тие се направени исклучиво за цел, други опции се неприфатливи, бидејќи секој деформитет на стапалото е индивидуален.

Искусен трауматолог-ортопед е ангажиран во производството на ортопедски табани, откако претходно ја "отстранил мерката" со помош на растенијата, посебен апарат што прави стапалки. И не смееме да заборавиме: и влошките и потпорните подлоги имаат рок на траење. Кога ќе заврши, треба повторно да отидете кај лекар и да нарачате нови.

- Може ли капките да излечат рамни стапала?

Компанијата Меди (Германија)

- еден од најголемите светски производители на медицински компресивни чорапи и ортопедски производи

Не, се разбира. Лок поддржува не се за ништо наречен корективни, тие ги извршуваат исправката, донесе нога на правилна позиција. Ако некое лице одеднаш ги одбие, тој ќе ги има истите проблеми како и тие. И додека ги носи, состојбата на утеха е зачувана: тој не е повреден, не се трие, ништо, нема деформација на зглобовите, односно лицето води нормален живот. Тие не бараат влошки за пиење, ги ставаат во чевли и ги носат за здравје!

- Кои материјали се направени од најдобрите поддржувачи?

Сега се користат само полимерни технологии. Таквите табани се многу издржливи и одлична пролет. Се разбира, сите овие се синтетика, тука не постојат природни материјали што нашите потрошувачи ги сакаат толку многу. Но, за долгорочна употреба, силата е исклучително важна. Ако некој го турка телото со својата тежина, и тој престанува да ја држи ногата - што е употребата на тоа? Затоа, оние влошува што продаваат во транзицијата, не носат мала корист. Тие се рамни и едноставно не го држат сводот.

- Какви чевли ќе ги наречеш "точни"?

Оние во кои нозете се чувствуваат удобно.

- Со лачни поддржува?

Дали е неопходна нога или не зависи од нејзината состојба и оптоварување. Со постојана работа и предиспозиција за развој на рамен стопа, потребни се потпорни потпори. Ако една жена седи цел ден и нејзините нозе се во ред - веројатно нема да бидат потребни. Но, што е најважно, не се вклучени во високи потпетици. Доколку има важен настан, публикација, романтичен датум, можете да поминат неколку часа на ден во високи потпетици. Но одење во такви чевли цело време е само опасно за здравјето.

google