Како да не се заразени во транспортот

292
Оваа слика првично беше објавена на веб-страницата на Onliner.by (http://www.onliner.by/). Сите права се задржани.

Во сообраќаен метеж во автобусите има многу луѓе, кашлица и кивавица. Како може да се заштитите од инфекција?

За време на периодот на епидемијата на грип, не можеме целосно да се изолираме од општеството и да избегнеме контакт со болни луѓе и носители на вируси. Посебна опасност се местата каде голем број луѓе се собираат, на пример, со јавен превоз.

Кои правила треба да се следат за да не се инфицираат со вирусот на грип?

1. Не ја допирајте устата, носот и очите, како од нечисти раце, вирусот брзо продира во мукозните мембрани. Покрај тоа, не јадете во метрото.

2. Носете алкохолни бришења (можете да ги купите во аптека) или шише течност за да ги дезинфицирате рацете. Излегувајќи од транспортот, избришете ги рацете. Можеби ќе ви требаат и очила и ракавици, кои се вид на заштитна мерка против капките на спутумот на лицето кое кашла. Ракавици со помала веројатност ќе ја допрат устата, носот и очите. И очилата само физички ве штитат од вирусот, кој е содржан во капки на плунка кивање или кашлање пациент.

3. Ако е можно, да ги задржите од заболените луѓе на растојание од 1,5-2 метри, бидејќи на тој растојание честичките на спутумот летаат кога кашлаат и киваат. Ако не можете да се движите, барем покријте ја устата и носот со џемпер или шал, свртете се на другата страна. Обидете се да не дишете премногу длабоко, направете го дишењето плитко. И не грижете се: ситуацијата што сеуште не може да се промени. И ако сте премногу нервозни, тоа само ќе го зголеми ризикот од инфекција.

4. Кога ќе ја напуштите куќата, ставете шамија, на која треба да капете 2-3 капки есенцијално масло. Имајте на ум дека маслата како што се лимон, кедар, ела и бор, еукалиптус, лаванда, мудрец и нане масла се добри против инфекции.

5. Во периодот на епидемијата, ограничете ги блиските контакти на улицата и во транспортот: не ја поздравувајте својата рака, не се бакнувајте или не преeuroувајте на состанокот. Подобро е само да кимам со глава, да се насмевте малку или да го поздравам другото со зборови. Обидете се да посетите само неоткриени или добро проветрени места.

6. Земете уште една прошетка пеш, наместо да влезете во преполн автобус, особено ако вашиот пат не зазема повеќе од 1-2 застанувања на јавниот превоз. И кога ќе се вратите дома или на работа, прво од сите ги миете рацете темелно.

Прошет повеќе!

Ме восхитува колку луѓе користат автобуси, тролејбуси, дури и ако живеат 15 минути пешачење од работа. Секогаш одам пеш. Иако морам да одам на работа за половина час, потребни се околу 7 минути за да одам таму со автомобил, ќе го чекате истиот автобус.

Значи излегува: прво само стоите на студ, ќе замрзнете, имунитетот ќе ослабне, а потоа и во преполниот автобус, каде што има многу луѓе во непосредна близина.

И ако одите, поминете малку повеќе време. Но, ова е и полнење и стврднување, и спречување на пренос на вируси и бактерии.

Патем, ќе кажам неколку зборови за стврднување. Ако сте чувствителни на зимски студ, наутро направете нежна, калење антивирусна масажа препорачана од ориентални исцелители.

По миењето, месете и истријте ги ушите и ќошевите, периодично намачкајте ги прстите во ладна вода од чешма. Изненадувачки едноставна техника, но многу ефикасна: дури 20-30 степени на мраз ќе биде лесно да се издржи.

И ако сеуште се замрзнувате додека шетате по улицата, повторно користете го искуството на ориенталната медицина. Овој пат ќе ви требаат вежби за дишење, кои ќе те загреат и вашиот апарат за дишење ќе се развие. Додека шетате по издишувањето, држете го здивот и не вдишувајте колку што е можно подолго. Потоа земете неколку плитки вдишувања, опуштете се и повторувајте се неколку пати.

google