Четирите бескорисни житарки во исхраната

144

Многу поддржувачи на здрав начин на живот се непоколебливо убедени дека треба да го започнете денот со дел од житарките за појадок. Сепак, експертите тврдат дека не секој житок може да има корист здравјето.

На пример, дали гриз е добар за здравјето? Semolina е лишен од влакна, бидејќи се произведува од внатрешниот слој од пченични зрна. Тоа е исклучително малку витамини и минерали, а односот на есенцијални амино киселини не е избалансиран. Во грозјето има многу скроб и малку протеини - ова е толку високо заситен извор на јаглени хидрати што неговата честа употреба сигурно ќе доведе до проблеми со вишокот килограми, метаболните и гастроинтестиналните нарушувања.

Овес брза храна. Да, многу удобно. Но, овие снегулки добиени како резултат на долготрајната обработка, кои едноставно се истураат со врела вода или со топло млеко, може да се сметаат за ништо, но не се корисни. Најмалку, не е подобра гризма. Омилена љубовници не треба да јадат инстант житни, и класичен, валани овес, ова е мислењето на експерти. Но, подобро е да се користат цели зрна. Исто така, според експертите, нема потреба да се вклучите во мусли, што е мешавина од овесна каша и овошје, ореви и други адитиви. Во таков производ е скоро секогаш многу шеќер и калории.

Молетната каша е исто така скептична за нутриционистите. Таквата каша не е штетна, но има многу малку корист во тоа - количината на есенцијални аминокиселини присутни во просо е премногу ниска за да се препорача за употреба.
Оризната каша изработена од полиран жито исто така е премногу слаба со витамини, влакна и други елементи во трагови кои донесуваат опипливи придобивки за телото. За редовна употреба таков сад не е соодветен.