Џем, кој го зајакнува имунолошкиот систем

3518

Лекарите советуваат да ги заменат штетните слатки од индустриско производство со домашен џем направен од природни плодови.

Експертите рекоа за тоа кои видови џем придонесуваат за зајакнување на имунолошкиот систем. Особено, еден од најкорисните сметаат за деликатес на морето грмушки. Според експертите, џемот од морско млеко е извор на природни антиоксиданти: во мочуриштата има многу витамин Ц, како и супстанции - фитонциди кои го инхибираат процесот на репродукција на патогени супстанции во телото.

Слим џем е исто така многу корисно. Овој производ е потребен првенствено за оние кои страдаат од проблеми со крвните садови, бидејќи канаста содржи многу витамин К, познат по неговата способност да ја спречи тромбозата, како и зајакнување на ѕидовите на крвните садови на витамин П.

Џуџето од брусница стана уште еден препорачан лек . Бобинки од брусница содржат супстанции кои го намалуваат крвниот притисок и го намалуваат високиот холестерол во крвта. Лекарите препорачуваат јадење млеко за џем во јадрата и луѓето со слаб стомак.

Rowanberry џем мора да бидат вклучени во вашата исхрана за луѓе кои се запознаени со проблемот на "скокање" притисок. Покрај тоа, неговата употреба помага при ментален и физички стрес.

Мармалад џем има цела низа на корисни својства. Содржат многу железо, мамка џем помага да се подобри циркулацијата на крвта, и високо ниво на бакар во тоа го прави овој производ нешто на антидепресив. Покрај тоа, џемот од малина го задржува младоста: содржи витамини А, Е, ПП, Б2, кои се одговорни за виталноста и еластичноста на кожата.

Дрвена рибизла е исто така на листата на исклучително корисни. Според научните студии, џем од рибизла со постојана употреба во студената сезона има корисен ефект врз заштитните функции на телото: помага да се отпорни на настинки. Во прилог на микроелементи кои имаат позитивен ефект врз клеточниот метаболизам, антоцијаните се присутни во рибизли - супстанции кои ги штитат клетките од оштетување.