Нутриционистите одлучија за најдобриот зеленчук за долговечност

462

Американските научници велат дека три порции зеленчук, кои се јадат секојдневно, ја зголемуваат долговечноста. Каков вид зеленчук ќе помогне да живее подолго?

Според публикацијата "Аргументи недела", листата на најкорисните вклучени моркови. Овој зеленчук е богат со витамини Ц, ПП, Е, магнезиум и цинк. Но, главната работа: моркови се богат извор на трчање каротин, без кој телото не може да синтетизира витамин А, еден од најмоќните антиоксиданти. Јадете моркови мора да биде со нешто масло путер или павлака.

Друг вреден зеленчук е брокулата. Употребата на брокула, во која има многу калциум и калиум, ги прави коските цврсти и ја подобрува состојбата на срцето и крвните садови. Исто така се вклучени во листата на најкорисни домати кои содржат многу калиум, така што тие го стабилизираат крвниот притисок и го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и васкуларни патологии. Домати треба да бидат строго без додавање на сол, нота лекари.

Покрај тоа, меѓу најкорисните производи за долговечност може да се најде бугарска пиперка, која е лидер во содржината на витамин Ц, а исто така има и железо во неговиот состав. Друга "супер-силна" е зелка. Експертите велат дека во зелката постои супстанција дииндолилметан, која го штити телото од зрачење.

Се испостави дека се вклучени во корисна листа и модар патлиџан, цвекло, како и тиквички. Јадењето на патлиџаните значително го намалува нивото на лошиот холестерол во крвта и ја регулира тежината; тиквината е богата не само со витамин Ц, туку и со лутеин, што ја намалува веројатноста за развој на рак на простата. Репка содржи јод, што помага во борбата против атеросклерозата и го подобрува целокупното здравје.