Лекарите ги нарекоа производите за стоматолошки здравје

169

Лекарите кажаа кои производи да ги користат, така што во зимскиот период вашите заби не би повредиле. Како што е познато, токму во зима е дека на телото му недостасуваат хранливи материи и витамини.

Medicorum дозна дека правилната исхрана и вклучувањето на зеленчук, агруми, бобинки и риби во исхраната помагаат да се сврти кон стоматолози поретко за медицинска помош.

Тиква
Овој зеленчук е многу корисен поради цинк, селен и флуор. Тие придонесуваат за ренализација, реставрација на забната емајл и белење.

Морков
Во својата сурова форма, помага да се исчисти површината на забите и интерденталните лумени, што доведува до намалување на патолошки микроорганизми во усната шуплина. Моркови, исто така, ја осветлува површинската и забната емајл .

Цитрус
Тоа е агруми кои помагаат да се зајакнат непцата . Калциум, магнезиум, натриум, железо, витамини од групата Б, Е, ПП, Ц се присутни во агруми.

На ореви
Тие се способни да го ограничат растот на патогената микрофлора, што води кон развој на кариес , има анестезија и антибактериски ефект, а исто така и механички ги чистат оревите од остатоците од јаглени хидрати и храна.

Диви бобинки
Тие имаат многу корисни состојки кои исто така помагаат во зајакнувањето на забите .

Облака
Ги штити забите од кариес и, како и ги спречува воспалителните процеси во усната шуплина. Таа содржи лимонска и јаболкова киселина, пектин, каротин и збир на елементи во трагови и витамини, како и испарливо производство.

Lingonberry
Поради комплексот на витамини и калциум, помага да се потсетат забите , да се зајакнат и да се заштитат од кариес.

Боровинки
Тоа е сок од брусница што може да спречи расипување на забите. Се состои од важни елементи во трага.


Ракчиња
Зајакнување на забите се јавува поради калциум, флуор, селен, јод, железо, манган, фосфор и Б витамини.

Риба
Во голема мера е способен за спасување од заболувања на забите, бидејќи содржи Омега-3 и рибино масло.