Научниците: Зачинета билка ја подобрува варењето и го олеснува формирањето гас

188

Експертите идентификуваа 9 билки кои се достапни за секоја модерна домаќинка, благодарение на што можете да постигнете антиспазмодичен ефект, да го намалите формирањето гас и да ја подобрите варењето на храната . Тука спаѓаат рузмарин, бадем од лимон, пеперминт, босилек, магдонос, мајор, мудрец, мајчина душица и оригано.

Розмари е антиспазмодична, а исто така може да се бори против Helicobacter pylori, што предизвикува гастритис и стомачни чиреви. За да се подобри варењето на храната, треба да додадете зачин на подготвените јадења, како и да пиете чај, инсистирајќи на неколку шприги во чаша врела вода (е добра алатка за зголемување на гас).

Мелиса добро ги ублажува симптомите на надуеност, ја смирува болката кога варење и го ублажува грчевите на цревата. Тие го пијат како чај, подготовка во сооднос 1 лажица по чаша врела вода. Истото важи и за пеперминт, кој има антибактериски својства, иако на децата не им се препорачува да го дадат.

Василиј е корисен за грчеви и надуеност, магдоносот го спречува Helicobacter pylori да влезе во дигестивниот тракт и го подобрува варењето на храната.

Маџорамот богат со минерали и витамини се препорачува за метеоризам, но е контраиндициран за бремени жени и пациенти со интестинална опструкција. Мудрец има седативен ефект врз дигестивните нарушувања и го олеснува испуштањето гасови, ги ублажува грчевите на цревата и има анти-воспалителни и тонични својства.

Тим или мајчина душичка е добар антисептик, добро оди со било какви јадења. Ориганот има антимикробно, антивирусно и антихелминтско дејство, па затоа се користи во третманот на труење со храна и инфекција со цревни паразити.