Магдонос и сок од лимон помага во телесната тежина

84

Научниците откриле дека ефектот на губење на тежината може да се постигне на прифатлив начин, имено, со користење на пијалок кој вклучува сок од магдонос и лимон. Според научни експерти, комбинацијата на магдонос и сок од лимон промовира ефикасно согорување на маснотии и елиминирање на токсините.

За да подготвите пијалок кој ефикасно промовира губење на тежината, треба да го комбинирате сок од магдонос со сок од лимон во исти пропорции и разредете со вода. Сок од магдонос и лимон ќе ви овозможи да се отстрани вишокот течност, да се намали количината на масното ткиво, да се ослободи од едемот. Таа, исто така помага да се губат телесната тежина со намалување на чувството на глад, ја забрзува сатурацијата за време на оброкот. Таков коктел од сок од магдонос и лимон во отсуство на контраиндикации, експертите советуваат да користат два пати на ден за половина чаша меѓу оброците.

Според експертите, сок од магдонос е особено ефикасна ако ви треба да губите тежина првенствено со елиминирање на вишокот од стомакот. Магдонос содржи полисахариди инулин, кој помага да се намали нивото на шеќер во крвта, како и фолна киселина, која ја активира циркулацијата на крвта. Покрај тоа, сок од магдонос има позитивен ефект врз функцијата на тироидната жлезда и надбубрежните жлезди, проблеми со кои честопати стануваат причина за зголемување на телесната тежина.

Што се однесува до сокот од лимон, зголемената концентрација на лимонска киселина во неа совршено го стимулира варењето, реагира со ензими и ги отстранува токсините од телото. Флавоноидите содржани во сокот и пулпата од лимон, помагаат во губење тежина, бидејќи го забрзуваат метаболизмот и го стимулираат излачувањето на вишокот холестерол. Сок од лимон се одликува со голем број вакви витамини како A, B и D, неговата потрошувачка го намалува ризикот од дијабетес.

Истражувачите забележуваат дека не е неопходно да се купуваат скапи производи со хемиски компоненти за губење на тежината.