Млекото со куркума го подобрува здравјето и подмладува

944

Подгответе сопствено млеко со куркума е едноставна: во чаша млеко треба да додадете една кафена лажичка куркума. Овој пијалок има цела низа на корисни својства кои го подобруваат благосостојбата и го подмладуваат телото на клеточно ниво.

Според истражувањата на научниците од Универзитетот во Делхи (Индија), куркума ја разредува крвта и го намалува притисокот на срцето, што е многу корисно кај хипертензивните пациенти. Покрај тоа, овој зачин го намалува вишокот на шеќер во крвта, има корисен ефект врз кардиоваскуларниот систем. Млекото за пиење со куркума, според експертите, има антиинфламаторно дејство. Корисно е за подобрување на благосостојбата во случај на катарактални заболувања. Додадете мед на млекото со куркумин и исто така помага при кашлање и треска, главоболки.

"Турмерското млеко содржи многу повеќе антиоксиданси отколку зелениот чај. Со конзумирање, може да се справи со несоница и зајакнување на имунолошкиот систем во студената сезона ", истакнуваат научниците.

Исто така, благодарение на неговиот анти-воспалителен ефект, куркулното млеко штити од чир на желудникот и артритис. Неговиот заштитен ефект се протега на такви опасни болести како рак на дојка, меланом и рак на белите дробови. Познато е дека млекото со куркума е во состојба да ги намали несаканите ефекти од хемотерапијата, оваа композиција го спречува и го забавува растот на туморските клетки.

Млекото со куркума подобрува благосостојба, исто така, бидејќи неговата редовна употреба ги активира процесите на разделување и екскреција на несакани супстанции, токсини. Особено, ги активира функциите на црниот дроб и ја забрзува обработката на маснотиите. Сето ова не само што ви овозможува да бидете во добра форма, туку исто така има корисен ефект врз вашиот изглед, обезбедувајќи ефект на подмладување. Составот на куркума вклучува различни етерични масла и масти, што го успорува процесот на стареење и го спречува појавувањето на брчки, придонесува за здраво лице.

За да се одржи здравјето и подмладување, експертите советуваат да пијат млеко со куркума на секои два до три дена, многумина препорачуваат да го земат овој коктел пред спиење. Но, треба да се запомни дека куркума му припаѓа на моќни зачини и прво ќе се консултира со вашиот лекар.