Корисни својства на лимон, за што малку луѓе знаат

827

За да се користат лимони обично се препорачува за настинки, бидејќи овие агруми содржат многу витамин Ц, што го забрзува закрепнувањето од настинки. Но, лимон има и други корисни својства - само мал број луѓе знаат за тоа.

Според експертите, киселата и богата арома на лимон е неверојатно освежувачка, и многу е корисно да се користи како природен воздушен вкус. Таквиот мирис на лимон, заситувајќи го воздухот во внатрешноста, помага да се расчисти грлото и горниот респираторен тракт, а лекарите за астма, настинки и алергии препорачуваат вдишување на мирис на лимон. Исто така е корисно да се остави лимон исечен на парчиња во спалната соба: во овој случај, мирисот на лимон ги елиминира белите дробови и промовира постојано свежо дишење.

Покрај тоа, вкусот на лимон има позитивен ефект врз состојбата на умот, помага во борбата со анксиозноста и депресијата и придонесува за чувство на удобност и безбедност.

Исто така е корисно да се знае дека лимон работи како природен прочистувач на крв - сето тоа се должи на фактот дека овој производ е богат со витамини Ц, А, Е, хром, калиум, магнезиум и железо. Експертите веруваат дека дневната потрошувачка на лимон го спречува развојот на воспалителните процеси во телото и ги заштитува од такви болести кои се јавуваат во однос на позадината на воспаление, како што се артритис и ревматизам. Друг лимон е добар за варење.

Лимон помага во борбата против проблеми со кожата - пигментни точки, лузни, акни. Еден начин да се справи со овие дерматолошки проблеми е да се намали лимон на половина и да се фаќа во проблематичните области на кожата. Лимонот е исто така многу ефикасен во елиминирањето на груби површини на кожата - на пример, на лактите. Маски од сок од лимон и маслиново масло помагаат да се ослободат од брчките. Исто така, лимонот може да помогне во отсуство на дезодоранс.