Лекарите повикаа да се откажат од омилената храна за појадок

805

Овошје, свеж сок, кафе ... која друга храна што се запознала за појадок, според лекарите, треба да се отфрли?

Појадок ја поставува енергетската порака за целиот ден, па затоа е важно да биде задоволувачко. Но, исто така, важно дали е лесен или тежок за варење. Тежок доручек може да предизвика внатрешна непријатност и поспаност што не поминува во текот на денот. За ова издание GolosUA изјави диететичар Викторија Savitskaya.

Савитскаја е убедена: чаша кафе не е најдобриот почеток на денот. Ако пијалокот е пијан пред сè, може да ја зголеми киселоста на желудникот и да предизвика надуеност, болка во желудникот, горушица, па дури и гастритис.

Друга несоодветна опција е мусли. Експертот истакна дека житариците, кои се брзо подготвени, се од мала корист за здравјето, а на снегулки се додаваат вештачки засладувачи и ароми за подобрување на вкусот.

"Генерално, житните растенија се корисни и енергизирани долго време, но важно е житните да бидат природни и варени најмалку 20 минути", рече лекарот.

Специјалист, исто така, наречен зеленчук и овошје целосно непогодни за празен стомак. Кисело овошје и бобинки може да предизвикаат блесоци од премногу апетит, како и ферментација во стомакот.

Но, како треба да биде појадок?

"Повеќето нутриционисти сметаат дека идеален појадок е варени јајца или пареа омлет. Јас препорачувам наизменични протеински појадок со јаглени хидрати, чиј извор се житни култури ", рече Викторија Савитскаја.