Употребата на persimmon заштитува од рак

1003

Во сезоната на persimmon, потребно е да се јадат нејзините плодови во отсуство на контраиндикации, според лекарите. Persimmon содржи витамини А, бета-каротин, Е и други антиоксиданти, со што нејзините портокалови плодови се сметаат за "природен лек" кој му помага на телото да се бори против воспалението и да се спротивстави на ракот.

Експертите раскажаа за корисни својства на persimmon во интервју за KitchenMag, кулинарен портал. Особено, експертите истакнаа дека persimmon заситени со витамини и минерали (витамини од групата Б, Ц, калиум, железо, јод) ефикасно го зајакнува имунолошкиот систем. Употребата на persimmon ги активира и ги подобрува заштитните функции на телото во борбата против инфекциите и вирусите.

Исто така, плодовите на persimmon корист варење: според експертите, пулпата и кожата на persimmon содржат многу диетални влакна, пектин и влакна. Ова својство го прави persimmon не само што се препорачува за подобрување на варењето на храната, туку и во диететски производ. Покрај тоа, калоричната содржина на persimmon е доста ниска - 80 килокалории на 100 грама.

Патем, благодарение на редовната употреба на persimmon, може да стане потенок, не само затоа што поради активирањето на дигестивните процеси, вишокот на маснотии ќе исчезне побрзо. Пулпата од портокаловото овошје, како што објаснуваат експертите, делува како диуретик, што придонесува за поактивно отстранување на течностите од телото и ослободување од подпухнатост.

Покрај тоа, persimmon е вреден извор на калиум - главен елемент во трага за нормално функционирање на кардиоваскуларниот систем.