Именуван корисни и опасни за празни стомачни производи

102

Празната слузница на стомакот реагира поинаку на различни, дури и најкорисни производи. Често, употребата на одредени јадења на појадок може да предизвика дијареа, предизвикува кршење на киселоста.

Нутриционистите предложија листа на производи кои се опасни за празниот стомак, меѓу кои и домати, сода, кафе, топло зачини, јогурти, цитрусни плодови, а исто така направија листа на корисна храна во утринските часови, вклучувајќи јајца, овес, мед, ореви, леќата и боровинки .

Меѓу производите, чии компоненти ја уништуваат мукозната мембрана на "гладниот" стомак, се водечки домати. Зеленчукот содржи танин, кој ја зголемува секрецијата на желудечната киселина, со што се зголемува ризикот од улцерација. Сличен ефект предизвикува кафе, пијано на празен стомак. Не препорачувајте нутриционистите да го користат веднаш по оброкот, бидејќи тоа спречува асимилација на корисни елементи во трага. Пијалак за закрепнување ќе донесе повеќе бенефиции два часа по јадење.

Цитрусот што се јаде на празен стомак предизвикува влошување на проблемите на гастроинтестиналниот тракт. Употребата на свежи сокови го зголемува апетитот, стимулирајќи го изобилното лачење на гастричниот сок и доведува до зголемување на нивото на шеќер во крвта.

Проблемите не можат да се избегнат ако пиете газирани или засладени пијалаци пред оброците. Тие не само што предизвикуваат воспаление на мукозната мембрана, туку и го намалуваат снабдувањето со крв во хранопроводот. Употребата на остри зачини на празен стомак доведува до такви негативни последици, а јогурт, кој се јаде на празен стомак, ги губи своите корисни својства поради уништувањето на корисни бактерии од стомачната киселина.

На празен стомак можете да си дозволите варени или пржени јајца, овес што го обвива стомакот, ја нормализира киселоста на оревите, ја подобрува варењето, елитата каша, ја регулира микрофлора полиента. Добро толериран од дигестивниот систем кој го забрзува метаболизмот и го регулира притисокот боровинки.

Корисни за срцето лубеница може да се замени со полн појадок поради водата содржани во него минерали и вода. Јадеше на празен стомак, мед со антибактериски својства, е корисен за имунитет и варење.