Лековити билки за главоболки

576

Главоболката е симптом кој секој човек го доживува од време на време. Наместо да користиме аспирин или ибупрофен, ние исто така можеме да користиме лековити билки за да ги отстраниме главоболките!

Лекарите изјави Медицински форум дека лековити растенија имаат значително помалку несакани ефекти од таблетите. Главоболки може да се појават поради различни причини. Според тоа, различни растенија со исти различни механизми на дејство се користат за елиминирање на непријатната болка.

Еве некои билки и зачини кои можат да помогнат.

Ѓумбирот е многу популарен хербален лек и зачин.

Коренот на ова растение се продава свеж и сушен, од кој можете да пиете лековит чај

Ѓумбирот содржи неколку состојки како што се гинџел, диарихептаноид, борнеол, цинеол, витамин Ц, магнезиум, калциум, калиум, железо, натриум и фосфор. Пријатен зачинет вкус го прави ѓумбир совршено вкусен. Исцелителни ефекти се универзални, особено со гадење и повраќање. Исто така е ефикасна против главоболки.

Ѓумбир чај е најдобро да се додаде сок од лимон или лимон трева. Како резултат на тоа, острината малку се ослабува, а ефектот се чини дека се интензивира!

Веќе 2-3 грама сува ѓумбир по чаша е доволно за правење чај. Треба да се вари во рок од 5-7 минути. Потоа филтрирајте го ѓумбирот со филтер за чај.

Зелен или црн чај содржи кофеин. Ова е добро позната медицина за главоболка.

Ги проширува ограничените крвни садови во мозокот, кои често се причина за главоболки. Комбинацијата на црн чај со ѓумбир е популарен терапевтски пијалок за да се ослободат главоболки!

Аналгетичниот ефект на една чаша зелен чај или црн чај трае околу еден час. Потоа можете да пиете уште една чаша!

Се разбира, постојат многу други "добавувачи" на природен кофеин. Во прилог на кафе, исто така, какао.

Лаванда е популарна фабрика со карактеристична пријатна арома. Познат по неговите успокојни ефекти.

Исто така, благотворниот ефект врз главоболките е добро познат во природната медицина! Лаванда се користи и за мигрена и за други главоболки. Сушената лаванда е идеална за мешавини на чај со други лековити билки за настинки, придружени со главоболки. Лаванда е идеална за полнење перници, кои потоа се малку загреани во микробранова (или темелно во рерната). Готови торби со лаванда, исто така, може да се купат во онлајн продавницата. Мирисот и топлината се вистински лекови.