8 храна која ќе ја ублажи хипертензијата

318

Секој трет возрасен руски страда од хипертензија. Експертите повикаа 8 зелени зеленчуци, кои го намалуваат ризикот од развој на висок крвен притисок.

Бројот на жртви на хипертензија во Русија варира од 20% до 30% од вкупното возрасно население. За жал, кога едно лице се развива хипертензија , што е, постојано зголемување на крвниот притисок , веројатноста за целосно ослободување од неа е мала. Ова е доживотна состојба во која едно лице мора постојано да зема лекови за да го намали притисокот, да води правилен животен стил и да не заборави да го мери крвниот притисок најмалку двапати дневно за да има идеја за неговата здравствена состојба. Особено затоа што хипертензијата често се развива без никакви симптоми, а лицето едноставно не знае дека сега неговата веројатност за мозочен удар или срцев удар е многу повисока.

Сите добро ги познаваме класичните препораки на лекарите со хипертензија - ја намалуваат содржината на сол и го зголемуваат нивото на овошје и зеленчук во исхраната. Исто така е важно да се одржува здрава телесна тежина, редовно вежбање, да се ограничи алкохолот и да се избегне пушењето. Но, која храна мора да се додаде во исхраната со цел да се намали ризикот од развој на хипертензија? Експертите веруваат дека тие треба да бидат зелен лиснат зеленчук кој содржи многу калиум, кој им помага на бубрезите да излачуваат сол во урината. Тоа го намалува крвниот притисок.

Овие производи вклучуваат зелена салата, кељ, брокула, репа, спанаќ, arugula, кељ и цртичка. Вклучете колку што е можно повеќе зелен лиснат зеленчук во вашата исхрана, да ги направите гарнир во главните јадења или да подготвувате пијалаци врз основа на нив. Не заборавајте за вакви важни хранливи состојки како риба и боровинки. Бобинки се заситени со намалување на крвниот притисок антоцијани, а масни киселини во рибите, исто така, ефикасно се борат против симптомите на хипертензија.