Именувани четири производи за подмладување на телото

624

Британските научници именувале четири производи за подмладување на телото. Тие содржат хемикалија која е вклучена во регенерација на клетките.

Според студијата на британските лекари, грозјето, боровинките, темното чоколадо и црвено вино можат да го обноват телото. Коавтор на научната работа, научник Лаура Харис, истакна дека одредени хемиски супстанции ја активираат главната класа на гени кои ги инхибираат процесите на стареење на клетките. Експертите имаат намера да ја користат оваа функција во развојот на медицинска подготовка за подмладување.

Спроведувањето на научни експерименти, истражувачите од Универзитетот во Ексетер забележале: кога јаделе еден од четирите производи споменати погоре, започнала поделбата на стари клетки и стекнување на подолги теломери, кои се намалуваат со зголемување на човечката ера. Според коавторот на оваа студија, Ева Латор, таа веднаш не верувала во она што го виде со сопствени очи: клетките всушност беа подмладени. "Старите клетки изгледаа како млади. Тоа беше како некоја магија ", експертот ги сподели своите емоции.

Покрај тоа, потрошувачката на свеж зеленчук, брусница, домати, ѓумбир, куркума, кромид, лук, цели зрна, зелен и бел чај, јагоди, маслиново масло, јајца, говедско месо, сардини, скуша, овес, авокадо има корисен ефект врз телото. , лимон, репка, разни оценки на зелка, а исто така и ореви со мед. Експертите препорачуваат да се грижите за вашата исхрана, отстранувајќи ја брзата храна за да ја продолжат младоста