Како да се изградат моќни мускули на работното место

93

Нема доволно време или пари да одат во салата? Во ред е: можете да направите физичка вежба без да станете од вашето работно место.

Значи, кои вежби може да се изведат додека седите на работното место за слабеење на страните, абдоменот, зајакнувањето на задникот, стомачниот печат, стомакот и грбот? Ајде да погледнеме во листата на овие вежби заедно.

Врат и рамења

Секоја обука треба да започне со загревање. Израмни го грбот и направете неколку кружни движења на главата од десно кон лево, а потоа во спротивна насока. Потоа извршете ја главата нанапред напред, назад, лево и десно. Не претерувајте: прекумерното опуштање на главата на градите преоптоварување на 'рбетот.

Изведување на 3 сета од 7-10 пати. Понатаму, со директно повратни и затегнати раце, ги креваме рамените, враќаме колку што е можно и паѓаме надолу. Треба да имате кружни движења со рамената. Се препорачува да се изведат 3 сета од 10 пати. Оваа вежба добро го крва плечениот дел од 'рбетот и рацете, кои се во напнатост кога работат на компјутер.

Задникот и притиснете

Прво, затегнете ги стомачните мускули за секунда, а потоа се релаксираат. Потоа направете ја истата постапка со глутеус максимус мускул. Повторете 30 пати. Па, ако газдата не е шега, тешко е да го прочитате вашиот тим за недостатоците, вежбите да вежбаат 50 пати. Исто така согорувате калории и ги зајакнувате вашите мускули. Навистина ги пумпа спомнатите мускули.

Бедра

Оваа вежба ќе им се допадне на сите жени, бидејќи помага да се коригираат линиите и контурите на колковите. Додека седите на стол, ставете ги дланките во седиштето добро. Ставете ги дланките во средината на бутот. Почнете да ги ширите колените, да ги придвижувате нозете што е можно повеќе, а рацете ќе функционираат како отпор. Разведен колена држи за 5-7 минути, а потоа се движат нозете назад. Повторете ја вежбата 20 пати. Оваа вежба работи со надворешноста на бутот. За зајакнување на внатрешноста, ставете ги рацете стегнати во тупаници помеѓу колената во средината на бутот.

Рашири ги рацете малку на страните, избегнувајќи го нивниот судир, а во исто време колена. Повторете ја вежбата 20 пати. Но, тоа не е сè. Со цел да се протега предната страна на бутот, наизменично ја исправи левата и десната нога, така што нозете се паралелни на подот.

горните ротации

Почетна позиција како во претходната вежба. На издишување - оставајќи ја карлицата во мирување, свртете го столчето на градите и главата десно (како што сакаме да видиме некој зад десното рамо). Вдишување, се враќаме на почетната позиција. На издишување, повторете ја ротацијата во друга насока. Повторете 10-50 пати во секоја насока. Заедно со третманот на коси абдоминални мускули, вежбањето ја намалува тежината во задниот дел. Ефектот од оваа вежба ќе се забележи по неколку недели.

Половината и стомакот ќе се затегнат, стомачните мускули ќе станат посилни и, веројатно, веќе ќе се појавуваат визуелно. За максимален ефект, тренерите за фитнес препорачуваат да го прават овој комплекс на работа секој ден - на секои 1-2 часа.

Чорапи

Ова е идеална вежба за растурање на протокот на крв низ садовите по долго седење на едно место без движење. Таа, исто така делува добро на работата и тонот на теле мускули и помага да се подобри рамнотежата. Па, кој не би сакал да се пофали со секси, затегнати телиња на висок стил? Сè што треба да направите е да стоите зад столот, држете ги рацете на грбот (или против ѕидот, држете го тоа) и полека се кревате на прстите, а потоа нежно ги спуштајте вашите потпетици на подот. Па повторете 10-20 пати за да започнете. Постепено, товарот може да се зголеми. Всушност, оваа вежба може да се направи додека седите на работна маса додека работите. Тоа ќе биде помалку ефикасно, но исто така ќе донесе позитивни резултати без стагнирање на крвта.

мускули во градите

Седнете на работ од столот, исправете го грбот и зацврстете ги рацете на столот со рацете, за да ви се постават лактите и рацете на нивната надворешна површина. Сега нежно притиснете ги лакотите, обидувајќи се да ги повлечете потпирачите за раце кон вас. Само не претерувајте, инаку ќе мора да одговорите за скршен стол. Правете ја оваа вежба 15-20 пати, држејќи ја тензијата за 5-6 секунди.

раце

Рацете исто така може да се испумпуваат во услови на работа. На пример, со користење на куп од документи или книга - со еден збор, тежок предмет што може да се користи наместо тегови. Друг начин е да ја истегнете раката кон страната, така што таа е паралелна со подот, ќе ја притисне раката во тупаница и ќе ја пресвртува, обидувајќи се да не ја премести самата рака. Повторете го движењето во двете насоки околу 20 пати.

Потоа повторете од друга страна. Конечно, не заборавајте за најлесен начин да се загреете: превртете ја главата во различни насоки, не задржувајте многу часови пред компјутерот, обидете се да се качете и слезете во канцеларијата не на лифт, туку со помош на добри стари чекори.

Фитнес одење

Студиите покажаа дека ако едноставно стоите или шетате пет минути на секои половина час од осумчасовниот работен ден, возрасен може да изгори во просек повеќе од 2500 калории за еден месец. Чекорите за пешачење и искачување се корисни. Но, повторно, враќајќи се на рамнотежа, запомнете: дури и ако работите во салата три пати неделно, тоа е само 3 часа.

За да се зголеми потрошувачката на калории, оди нагоре по скалите, трчај, скејт, обидете се да не легнете на каучот, но активно се движите. Движењето е живот!

google