7 одмор навики кои му штетат на вашето здравје

119

Одите на одмор на море - остатокот во потполност, така што подоцна има нешто да се каже. Штета е, на крајот на овој совет тие не додаваат: "едноставно не се релаксирај премногу и не прави опасна глупост".

Ги собравме заедничките навики на туристите, убиството и здравјето и позитивниот став. Не го стори тоа, и сеќавањата на празниците нема да предизвикаат згрозеност.

Солта значи безбедна

Пливање во морето, многумина се толку зависници од процесот што престануваат да обрнуваат внимание на водата што влегува во устата. Да, тоа е солено, непријатно за вкусот, но луѓето се уште го проголтаат, иако се намурте и се обидуваат да плукаат.

Што не е во ред? Ако не постои сигурност дека некоја цевка со сомнителна вода што тече од неа не се држи во близина на плажата, подобро е да пливаат со затворена уста.

"Морската вода е релативно безбедна во однос на патогени на цревни инфекции, таа е солена, има добра размена на вода. Но, ние треба да погледнеме наоколу ако има било какви домашни или индустриски дренаги во близина ", вели терапевтот Михаил Лебедев.

"Витамини" во пластика

Овде лежиш на плажа, а минатите трговци се брзаат со разни ситници: сувенири и закуски. Купи ѓердан од школки или суви морска риба е малку веројатно за вас. Но, асортиманот на свежо овошје и бобинки во пластична чаша во услови на топлина може да изгледа примамливо. Вкусно, корисно и вредно за едно пени.

Што не е во ред? Трговецот може да оди со овошен сад во топлина речиси цел ден. Никој не знае кога ги зел бобинки и колку веќе одел по плажата. Ова значи дека купувачот ризикува да добие мешавина од витамин "со мирис" и на крај да прави варење.

Второ, не е познато дали бобинки и овошје се мијат пред пакувањето или не. И колку беа чисти рацете на пакувачот? Од лошо измиени овошја, зеленчуци или бобинки, можете да заработите бујна букета од болести: од ротавирусни и ентеровирусни инфекции до црви.

Излезот е да се воздржите од јадење мешавини на плажа и да почекате во кафеана, каде што има барем некои гаранции дека тие се чуваат чисти. Втората опција е да купите овошје во продавница или на пазарот, да ги измиете и да ги однесете на плажа со вас.

Пробајте, бесплатно!

Слична приказна, но малку од друг агол. Може да биде тешко да се каже фирма "не, благодарам" кога тие ви нудат нешто бесплатно. На пример - храна или пијалаци за време на дегустација на улиците или пазарите. Некои туристи дури ја претворија оваа работа во традиција, отидете на локалните саеми и пробајте се што ви предлагаат трговците: од вино и сирење до егзотични јадења.

Што не е во ред? Можеби сте среќни, а гастромаратонот ќе помине без непријатни последици. Но, подобро е да не го ризикувате. Бидејќи секоја дегустација на улица е лотарија со главната награда во форма на цревни инфекции и вирусни заболувања.

Костим за капење во крпа

Лебдеше во морето, се искачи на плажата, се облечеше на истото место и одлучи да оди по градот, да ужива, а потоа да се врати и да плие повторно. Што да направите со костим за капење? Завршете го во суво крпа и фрлете го во ранец или торба. Планот е совршен: додека одите во топлина, костимот за капење ќе се исуши и ќе можете да го ставите кога ќе се вратите на плажата.

Што не е во ред? Прво, до моментот кога ќе се вратите на плажа, костими за капење ќе биде уште влажно. И второ, и што е најважно, не можете да носите сушен, но не изми, костим за капење. Влажното ткиво е вид на стаклена градина за репродукција на бактерии. Во контакт со телото, армијата на организми кои се населиле на костим за капење сигурно ќе се преселат на кожата. Последиците може да бидат различни: од дрозд до циститис.

"По пливање, извадете го влажниот костим за капење, заменувајќи го со сув - препорачувам да земете најмалку два сани за капење со вас на плажа", вели урологот Виталиј Кучерски.

Пилулите секогаш со себе

Вообичаено да се носите со себе одеднаш, во случај да одеднаш ви треба е добро, но не секогаш. На пример, многумина не забораваат да земаат апчиња на плажа. Да речеме од главоболки или варење. Значи не можете да направите.

Што не е во ред? Дури и ако вреќата е во сенка, пакувањето на пилулите ќе има време да се загрее. И бидејќи повеќето лекови се дизајнирани да се чуваат на собна температура, во топлината на пилулата или тие едноставно ги губат своите својства или стануваат токсични и опасни за здравјето.

Мраз пена против топлина

Ладно пиво или мраз коктел со силен алкохол се чести гости на плажите. Пиете чаша или друга пена, и тоа е како да сте преродиле. И во вечерните часови не се чувствувате многу добро и го отпишувате непријатството за топлина, необична влажност или промена на временските зони.

Што не е во ред? Алкохолот придонесува за дехидратација, за да се пие во топлина значи да се ризикува многу. "И така телото страда, па така водата излегува од ќелијата - напротив, треба да го наполните недостатокот на течност. И тука е дополнително сушење. Ова е многу висок ризик од мозочен удар, сончев удар или егзацербација на некои сериозни болести, ако постои ", вели пулмонолог Александар Аверјанов.

Вода само од фрижидерот

Вообичаено за многу бизниси: земете во продавницата мраз вода од фрижидер и одете со неа на плажа или шеталиштето околу градот. Се чини дека ладно шише во топлината може да донесе ништо друго освен добро. Тоа не е.

Што не е во ред? Мразот за вода дава само илузија на ладење. Всушност, делува исто како и топло, но во исто време го става здравјето на ризик.

"Не пијте ладни пијалоци. Имунитетот е ослабен во топлината, така што ризикот од појава на ангина и акутни респираторни инфекции е зголемен ", објаснува д-р Татјана Шастина. За безбедно да ја задоволите жедта, подобро е да се користи вода на собна температура или ладен зелен чај.

Впрочем, сите платени

Повеќето хотели нудат храна на системот "шведска маса" - јадете колку што сакате. Во оваа ситуација, тешко е да ги спречите вашите желби и да не јадете како последен пат во вашиот живот со пржено месо, помфрит и други вкусни, но штетни јадења. Вклучувајќи го и денот кога сонцето е особено активно.

Што не е во ред? Ако има многу слатка, масна и зачинета храна, ќе се гарантира чувство на тежина во стомакот, замор и поспаност.

"Најштетен во топлината е слатка и топла јадења. Тие го зголемуваат потењето, и со вас, и така се истура во три потоци. Најкорисен - богат со влакна и протеини. На пример, салата од пилешки гради со крцкава зелена салата е идеално јадење за топлината ", вели нутриционистката Светлана Бережнаја.

google