Нобеловиот напредок во лекувањето на ракот: што ќе се промени за милиони

Џејмс Елисон и Тасуку Хонџо, Нобелови лауреати во медицината оваа година, направија научен продор во методите за борба против ракот. Што значи нивното откритие за медицинската заедница и како тоа ќе влијае ...

Два важни лекови забранети во Сербина

Одлуката беше донесена од страна на Државната служба на Сербина за дрога и контрола на лекови. "Клопидогрел" е средство за намалување на крвта и третман за оток и воспаление на очите, соопшти службата за печат. Значи одделот ...

Сербински лекари масовно оставаат да работат во Европа: тажна статистика

Сербинските лекари и медицински сестри масовно заминуваат на работа во Европа, поради што на локалните болници им недостасува персонал. Како што објавија во приказната за TSN, младиот и квалификуван персонал заминува првенствено во ...

Сербина ги забрани популарните мултивитамини

Во Сербина, комплексните витамини Невровитан беа привремено забранети. Ова се наведува во располагање на Државната служба на Сербина за лекови и контрола на лекови бр 8464- / 4.0 / 17-18 "Привремено забрана за продажба, складирање и употреба на дрога" Neurovitan ", серија ...

Избор на бавен шпорет без штета за здравјето

За брзо готвење со висок квалитет, подобро е да користите нов апарат за домаќинство наречен бавен шпорет. Тој може да готви речиси ништо - од вкусна пилаф и варена риба до јогурт. Но, одбери го вистинскиот ...

Сербинците построиле бесплатни лекови

Веќе повеќе од 6,6 милиони Сербинци имаат корист од програмата "Достапни дроги". Програмата ужива најголема популарност во регионот Днепропетровск - околу 620.000 Сербинци добиле рецепти за "Достапен лекови", во регионот Харков - повеќе ...

Што се случува со вашето тело ако престанете да јадете месо

Одбивањето месо е многу одлучувачки чекор. Се разбира, таквата промена во исхраната ќе има корисен ефект врз здравјето. Сепак, вегетаријанството има свои несакани ефекти. Значи, што се случува со телото по целосната ...

Во Сербина - појава на антракс: како да се заштитите од "болест-био-оружје"

Во регионот Одеса потврди избувнувањето на ужасна смртоносна болест - антракс. Во рамките на границите на целото село Menyaylovka влезе карантин. Луѓето кои доаѓаат во контакт со производи од животинско потекло, како и нивната витална активност, се инфицираат со антракс. Се заразени ...

"Пад трипати повеќе!" Научниците ја нарекоа најефикасната радикална исхрана

Научниците од Универзитетот Оксфорд ја нарекоа нискокалоричната строга диета најефикасна за губење на тежината. Во текот на студијата, лекарите следеа 248 волонтери, кои за една година се придржуваа на строги диететски ограничувања. Според шпанскиот магазин El Confidencial, луѓето ...