Патување двојки во Египет. Впечатоци и авантури

22

Мојот сопруг и јас веќе долго време сакавме да одиме во Египет, до Црвеното Море, до пирамидите и, откако купив последни патувања, отиде на одмор.

Од забава, екскурзии до музеите во Каиро требало да се оди на пат до коралните гребени - бевме во пресрет на нови впечатоци. Летот беше околу 4 часа, авионот слета, како што ми се чинеше од прозорецот, во пустината. И јас не бев погрешно, затоа што Околу беа песоци и топлина! Но, што да направите, ваучерите се купуваат - треба да се прилагодите на нови околности.

Брзо поминаа обичаи, трансферот го собра целиот автобус и отидовме во вашиот хотел.

Хотелот е симпатичен, 2-кат, во средината на дворот имаше базен со осветлување, во близина на шведска маса, маси за туристи. Околу вработениот snoot, работел за нас 2 Руски јазик водич, кои се многу корисни за туристите во решавање на различни проблеми со домаќинството. Тие, исто така, спроведоа тури на патувања. Нашата соба беше на првиот кат и во аголот на зградата на хотелот - во текот на ноќта присутните организираа седница, многу емотивно зборувајќи за нешто, расправајќи се, расправајќи се. И тоа траеше до зори. Имавме комарец мрежа на влезната врата, во средината, и бучавата од овие собири го направи многу тешко да спијам. Морав да ги надминам неколку пати.

Уште неколку неверојатни работи што ги открив веднаш по пристигнувањето во собата. Прво, во голем, празен плакарот, веднаш видов огромна тавтабита или бубамара! Тоа беше шок, особено со оглед на фактот дека страшно се плашам од инсекти. Таа го повикала својот сопруг, бараше бубачка, но не го најде, не морав долго да влезам во собата.

Втората опсервација е клима уред. Очигледно, моравме да ја прилагодиме температурата затоа што беше премала и имав ладен врат - морав да се јавам на локален доктор, кој дојде во хотелот со такси и ми даде шут. Вратот, патем, беше болен уште 3 месеци во Русија.

Третата опсервација е ТВ. Чудно, но имаше порно на речиси сите канали. Ова е во арапска земја! Најдов само еден канал кој покажал некој досаден, локален филм. Гледајте на телевизија не е ништо повеќе. Ова е минус. Од недостатоците има и питачи. На крајбрежјето, локалните деца им пристапуваат на туристите, лажно се насмеани и ја раширија раката за милост. Непријатен поглед.

Климата постои интересна - вечер сонцето брзо се поставува и станува кул. Ѕвезденото небо е близу, изгледа чудесно, месечината е огромна и се чини дека сега ќе се појави на главата. Рано зори - и веднаш жешко!

Сега за турнејата. Првата турнеја беше на коралните гребени, каде што одевме на брод. Ми се допадна патувањето - многу убаво море и неговите жители. Нуркачите фотографираа под вода, а потоа им покажаа на сите дека успеале да фотографираат. Сега сфатив зошто Црвеното Море се вика Музејот на Светот - има такви чудни риби - само бајка! И морето е прекрасно, тиркизно, топло. Штета е што е невозможно да се плива во него по вечерните часови - постои ризик од повлекување на морски ежови и повредување на нозете.

Следната екскурзија беше во Каиро. Во раните утрински часови нашиот автобус замина за Каиро. На патиштата, моторните возила постојано сигнализираат - бучавата е ужасна: тие го поздравуваат колегата, ги растураат пешаците. Очигледно, тие имаат таков јазик на комуникација со помош на рог.

Во Каиро, го посетивме музејот папирус, фабрика за накит, каде што купив неколку накит предмети. Имаше и најважен музеј со антички артефакти - многу интересен. Отидовме на пирамидите - не беше само топлината, туку топлината. Вистинската африканска топлина! Добро е што бев во долга облека и со завиткање на главата.

Гледав како се облекуваат локалното население и сфатив дека не треба да се соблечам во топлина, туку да се облекувам! Не зборувам за фактот дека темелите на земјата треба да се облекуваат вака, а законите мора да се почитуваат. И покрај фактот дека сите бев завиткани во партали и мојот сопруг беше со мене, на Арапите не им беше дозволено да помине со непристојни гестови, особено ако мажот се сврте за една минута. Замислете што се случува таму кога жените одат да се одморат без мажи! Муслиманска земја, топла клима, нивниот морал ...

Јас не ги допрев пирамидите со моите раце - бев фотографиран само против нивната позадина. Сепак - ова е крипта, погреб. Верувам дека мртвите не се добро нарушени. Уживавме на чамецот на реката Нил. Многу скромна глетка: реката е тесна, како поток, а бензинските кругови лебдат на површината.

По Каиро, се вративме во нашиот хотел. На други денови одевме, најчесто таму каде што има малку туристи и многу локални жители да го почувствуваат локалниот вкус. Посебно ме интересираше на пазарот. Да, едноставен пазар со овошје, партали ... Луѓето се полни, главно мажи, и сите се облечени во долги фустани и завиткани шалови на главите. Купив таму зрел, слатко овошје - никогаш не сум ги јадел таквите. Тие одеа околу локалните продавници за сувенири, седеа во ресторани.

Јадевме и јадевме во хотелот, нашата услуга беше вклучена. Искрено многу економично.

Во вечерните часови за туристите изведена програма за шоу. Беден поглед. Во прилог на националната музика, нема што да се погледне. Некој вид на голема египетска жена, во парталави, најлонски хулахопки со целосна здолниште, танцуваше стомачен танц - ги тресеше нејзините набори и моравме да го погледнеме. Ова е ужас. Потоа, од некаде се појави аниматор, почнаа да ги подигаат сите од табелите, така што сите ќе се приклучат на "малиот воз". Тој ги зграпчил гостите за раце и така го собрал "возот", кој се запишал меѓу табелите на гладни туристи. Исто така, патетично! После тоа, мојот сопруг и купив намирници во продавници или отидов во ресторани. Нашето патување беше само за 4 дена и тоа беше доволно за Египет!

google