C 6.3 C
Киев
5 октомври 2018 година
Дома Рекреација 7 интригантни нови серијали кои може да се видат во мај

7 интригантни нови серијали кои може да се видат во мај

62

Топла премиери и свежи сезони на познати ТВ серии кои ќе бидат објавени овој месец.

Премиери на месецот

Дождот

 • Трилер
 • САД, Данска, 2018.
 • Премиера датум: 4 мај.

Пред шест години, дождот, заразен со вирус, го уништи речиси целиот живот на планетата. Меѓу малкуте преживеани се братот и сестрата, кои се кријат во бункерот. Успеале да избегаат само благодарение на нивниот татко, кој од некаде знаеше за претстојната апокалипса.

Непосредно пред инцидентот, тој исчезна, оставајќи ги децата лаптоп со упатства за опстанок. Откако слободно, брат и сестра одат во потрага по својот татко и се соочуваат со други преживеани на патот.

Слатко Горчлив

 • Драма
 • САД, 2018.
 • Премиера датум: 6 мај.

Дваесет и две годишната Тес целиот свој живот сакала да избега од својот провинциски град во бучна метропола. Откако нејзиниот сон се исполни: девојчето се пресели во Њујорк, па за разлика од домот

За да ја почувствува атмосферата на градот и да остане во живот, Тес доби работа во популарниот ресторан. Ова ѝ помогна да конечно заземе длабок здив и се фрли во прекрасниот свет на забава, луксуз и интриги. Тоа е само радост на девојката не трае долго.

"Патрик Мелроус"

 • Драма
 • Велика Британија, 2018.
 • Премиера датум: 12 мај.

Патрик Мелроус, харизматичен аристократ на плејбој, се обидува да се опорави од сериозната психолошка траума што ја прими во детството. Еве само желба за алкохол, самоуништување и разни психотропни супстанции го затемнуваат неговиот пат кон просветлување.

"Пикник во Виси карпа" (пикник во висечки карпа)

 • Драма, романса, детектив.
 • Австралија, 2018.
 • Датум на премиера: 25 мај.

Млади ученички заедно со нивниот ментор одат на пикник до прекрасната висечка карпа, за која има многу различни мистични гласини.

Девојките се забавуваат и се забавуваат, но напладне почнуваат да се случуваат чудни работи: секој мора да го запре часовникот. Никој не му придава посебно значење на ова додека не се открие дека трите женски ученици исчезнале некаде без трага.

"Reverie"

 • Драма, трилер.
 • САД, 2018.
 • Датум на премиера: 30 мај.

Поранешниот детектив и одличен експерт за однесувањето, Мар Кент, се поканети да работат на најновите случувања во програмата поврзана со виртуелната реалност. Но, постои мала пречка: по започнувањето на проектот, нејзините учесници одбија да се вратат во реалноста и паднаа во специјална виртуелна кома. Маре, со својата извонредна способност да преговара, мора да ги убеди овие луѓе да се вратат во нормалниот живот.

Нови сезони познати ТВ серии

"Основно"

 • Драма, криминал, детектив.
 • САД, 2012-2018.
 • Серија 6 Премиера: 1 мај.
 • IMDb: 7.9.

Детективска серија базирана на серија приказни на Артур Конан Дојл за Шерлок Холмс. Холмс е сеуште брилијантен детектив, само тој не живее во Лондон, но во современиот Њујорк. Во овој град тој е испратен да се подложи на курс за рехабилитација.

По завршувањето на третманот, тој станува консултант на полицијата во Њујорк, а д-р Џоан Вотсон, придружник на придружба на детектив по барање на неговиот татко, му помага на истражувањето на комплицирани случаи.

"Јас умирам со смеа" (јас сум умирање тука)

 • Драма
 • САД, 2017-2018.
 • Серија 2 Премиера: 6 мај.
 • IMDb: 7.3.

Лос Анџелес, 1970-тите. Голди Хершлаг е сопственик на ноќен клуб каде што ќе се случуваат новинари, кои сонуваат за сочувување на култното шоу Џони Карсон "Вечерва". Додека нивниот најдобар час не е погоден, актерите настапија на сцената во клубот Голди, кажувајќи забавни и допирни животни приказни.

google