Патувајте во Грција и во Турција

50

Во Грција, многу различни одморалишта за секој вкус и боја. Но, еден од најпопуларните и најомилените меѓу туристите се летувалишта во градовите како што се Атина, Солун, Касторија. Тоа е, исто така, полуостровот Халкидики, островот Крит, Крф, Родос и многу други.

Грција со право е една од најубавите земји во Европа и како доказ за тоа се наоѓаат грчките прекрасни пејзажи, шуми, планини, реки, паркови.

Атина. Главниот град на земјата, истакнување на Грците. Стариот град, кој е именуван по божицата Атена. Овде се испреплетени со различни пресвртници во историјата на Грција и Европа, но може да се каже целото човештво.

Kastoria. Мали и тивок град. Одлично место за престој. Една од боите на одморалиштето е прекрасно езеро, за кое, додека се релаксира во Грција, вреди да се посети овој град. Не оставајте рамнодушна и древна архитектура.

Солун. Вториот по големина град во земјата. Главното пристаниште во земјата. Тука доаѓаат бродови од различни делови на светот. Солун има најголеми и најпознати казина и дискотеки во земјата.

Островот Крф. Најдобро место за семеен одмор. Тоа е остров на зелени градини, лозја и маслинови дрвја. Прекрасна вегетација прошарана со здрава клима - тоа е она што привлекува многу на островот. На островот има некои од најдобрите хотели во земјата.

Кој не ја сака Грција, може да оди во Турција. Турција заслужено се смета за една од најатрактивните земји во однос на туризмот. Една од главните предности е модерното ниво на удобност и услуга по најниски цени.

Но, каква туристичка турнеја во Турција зависи од вас, и, очигледно, ова не е лесна задача поради изобилството на опции.

Турција - ова се плажи на брегот на Црното и Средоземното Море со базени и аквапарки, нуркање, скијање на вода и сурфање на ветер. Покрај тоа, целата сезона за капење продолжува од почетокот на мај до крајот на септември.

Има нешто да се види и љубители на античката историја: главен град на модерна Турција, Истанбул - некогаш прекрасен Цариград, центарот на светот, Константинопол, Втор Рим.

Голем број урнатини на хетејците, грчки, римски, византиски градови и тврдини, амфитеатар и аквадукт, стадион и театар, патишта и мостови од античко време, религиозни згради на муслимански, христијански и пагански религии, палати, кули и минариња.

Од сите страни ќе бидете опкружени со величествена природа, планини кои ги исполнуваат морето, уникатни шуми и водопади. За љубителите на екстремната рекреација, Турција може да понуди удобни скијачки центри, рафтинг. Можете да ги посетите познатите турски бањи или само да одите на прошетка.

google