6 уникатни хотели во кои останаа познати личности

101

При изборот на дестинација за патување во 2018 година, повеќе од една третина (36%) патници низ целиот свет би сакале да застанат на местото што го виделе на телевизија, во филм или музичко видео. И тие (и ти) имаат такви можности.

HACIENDA SAN ANGEL, PUERTO VALLYART, МЕКСИКО

Елегантен Boutique Hotel Hacienda San Angel се наоѓа во Порто Валарта, опкружен со бујна градина. Историјата на овој хотел е исполнета со убавина и романса. Некои од оваа прекрасна поседност припаѓаат на актерот Оскар номиниран Ричард Бартон. Тој ја купил оваа вила како подарок на сопругата на Сузи Милер за Денот на вљубените. Денес, Hacienda San Angel е хотел со комфорни соби и погледи на заливот Бандерас.

Вилата CASA CASUARINA, MIAMI BEACH, САД

Бутик Хотел Вила Касарина се наоѓа во зградата која претходно припаѓаше на Версаче. Неговиот дизајн е инспириран од резиденцијата на Алзасар де Колон во Санто Доминго, најстарата резиденција на вице-коњ во западната хемисфера. Подоцна куќата ја купил познатиот италијански моден дизајнер Џани Версаче. Дојде во Мајами Бич на одмор и се вљуби во ова место. Денес, вилата ги поздравува гостите со извонредни соби и апартмани со мермер и пространи бањи.

PALAZZO MARGHERITA, БЕРНАЛД, ИТАЛИЈА

Палатата Палацо Маргерита била изградена во XIX век во пријатниот италијански град Берналд, родното место на таткото на Френсис Форд Копола. Познатиот американски режисер ја купил палатата во 2004 година и ја претворил во луксузен бутик хотел во италијански стил за да ги запознае патувачите со овој живописен регион. Денес, гостите на хотелот можат да останат во шик соби, да се релаксираат покрај базенот или да шетаат низ градините, кои се заштитени од Одделот за културно наследство на Италија.

GOLDENEYE, ORAKABESSA, JAMAYKA

Тропскиот хотел GoldenEye, опкружен со бујна градина, го зазема поранешниот Џамијкански повлекување на Јан Флеминг, каде што се напишани сите 14 романи за Џејмс Бонд. Тој нуди приватни плажи, затворени заливите и морска лагуна. Дома на јунакот на британските шпионски романи, можете да најдете многу вили, куќи на плажа и колиби, вклучувајќи опции право на море или на лагуната.

CHARLIE WEST HOLLYWOOD, САД

Овој историски хотел се наоѓа во центарот на Западен Холивуд. Изграден е во 1924 година, а тука некогаш живееле и познатиот актер, режисер и композитор Чарли Чаплин. Но, тоа не е сè: светски познати филмски ѕвезди останаа во оваа куќа многу години, меѓу кои и Мерилин Монро, Глорија Свенсон и Бет Дејвис. Скриена далеку од љубопитните очи, хотелот нуди пространи салони, осамени патио и луксузни, стилски апартмани, именувани по холивудските ѕвезди.

GRACE VANDERBILT, NEWPORT, САД

Вандербилтс - американско семејство со холандско потекло, кое во исто време се сметаше за едно од најбогатите и највлијателните во САД. Успехот им дојде со создавањето на железнички и бродоградба империи, кои го изградиле главата на семејството. Останете во семејни хотелот Грејс Вандербилт, каде што можете да одите во ера на луксуз на 20 век и да се чувствувате како член на аристократско семејство. Хотелот е опремен со луксузен спа, ресторан за гастроном, тераса со отворен базен и прекрасни погледи на море.

Извор sncmedia.ru

google