Холивудските стилисти дадоа 10 совети кои ќе ви помогнат да изгледате прекрасно во секоја ситуација.

388

Гледате како стилски како вашите идоли не е толку тешко. Да, стилистите во повеќето случаи ги следат нивните слики, но тие се подготвени да ги споделат триковите кои ги прават непознати ѕвездите. Во оваа статија собрани сме облеки за познати жени, кои можете да ги пробате за себе и да изгледате зашеметувачки во исто време.

1. Изберете право хоризонтална лента.

Многумина веруваат дека хоризонталната лента е полна. Но, ова не е сосема точно. Ако ја изберете вистинската боја и ширина, тогаш визуелно можете да направите повеќе волумен само местата што ви се потребни, како што се градите или бутовите. Во исто време, половината ќе изгледа тенок.

Изберете директни ленти со иста ширина. Тенките ленти изгледаат поповолни за облеката на сликата, а пошироките се посоодветни за големи работи. Бојата треба да се избере врз основа на која нијанси се најдобро комбинирани едни со други и одат точно за вас.

2. Користете само еден предмет на облека преголеми во сликата.

Нека биде џемпер или огромен јакна со вметнати панталони или фармерки, или, напротив, широки фармерки или панталони со некој вид повеќе разноврсна врвот. Така ќе се фокусираме на еден детаљ, а сликата како целина ќе биде хармонична.

Ако ставате неколку работи одеднаш преголеми, тоа ќе биде многу полна и визуелно ќе ве направи пократко, без оглед на видот на вашата фигура.

3. Не носете широк појас ако не сте високи.

Широк ремени се одлични за високи жени, бидејќи тие визуелно го намалуваат нивниот долг торзо, за да се направи сликата пропорционална. Но, ако не сте високи, тогаш тенкиот појас ќе изгледа многу поимпресивен. Тој нема да го скрие половината, туку само ќе го нагласи.

4. Поставете светли акценти

Ставањето светли акценти во сликата е исто толку важно како и изборот на вистинската облека. Не плашете се да експериментирате. Доколку носиш лесни работи, слободно да додавате светли детали во облик на чевли, кеси за спојки или накит.

Друг интересен потег е вреќа со рачка во облик на синџир. Може да се носи на едно рамо, преку рамо или во раце. Во секој случај, овој елемент од сликата ќе изгледа прилично импресивен.

5. Правилно комбинирајте бело со други бои во облеката.

Целосно бели слики само можат да ги нагласат вашите недостатоци, како што е несовршената боја на забите, па затоа е важно да може да се комбинира бело со други бои. Ако сакате да создадете потполно "лесна" слика, користете само една облека во чиста бела боја, а остатокот избирајте други светлосни нијанси: беж, сина, розова.

Но, уште повеќе импресивна е сликата во која, покрај белото, има и светли бои. На пример, сина, црна или црвена боја.

6. Носете шамија не само со надворешна облека

Шамијата е ист важен дел од сликата, како чанта или чевли, и затоа не треба да заборавите за тоа. Можете да изберете светлина шамија свила и врзуваат околу вратот: ова ќе ви даде елеганција и женственост. Или изберете поголема и повеќе густа шамија направена од памук или шифон, што ќе додаде малку удобност и топлина на сликата.

7. Изберете тексас од различни нијанси од иста палета на бои.

Ако сакате да направите потполно деним слика со сина боја, потоа одберете неколку различни нијанси на сина или сина боја за наметка. Ако не сте аверс да издвоите, тогаш можете да измените повеќе "задебелени" бои, на пример, додајте црвен тексас. Денес, продавниците нудат тексас на различни нијанси, што ви овозможува да соберете хармоничен имиџ.

8. Одбива црна вештачка кожа.

Облеката направена од црна вештачка кожа може да изгледа стилски и задебелен во исто време. Во него никогаш нема да изгледате како сив глушец. Но, црна веќе е доста со сè. Сега трендовски облека изработена од вештачка кожа со кафеави, бургунди или зелени нијанси.

Таквиот избор ќе направи веќе облека привлекување внимание дури и посветла.

9. Изберете право цветен печати.

Флорални печати во облека не губат важност, но некои трендови се уште се малку трансформирани. Денес, разнобојни фустани и пролетни кошули не изгледаат толку стилски. За да останете на врвот на модата, треба да претпочитате црно-бели отпечатоци.

Ако сакате малку повеќе светли бои, тогаш изберете цветни печати, кои вклучуваат две бои: црвена и црна, сина и беж, итн. Комбинирајте ги нијаците што ви се допаѓаат и бидете стилски.

10. Следете ги пропорциите на сликата.

Ако исто така знаете без ваша совети дека рамената ви е премногу широка, вашите колкови или, напротив, мали гради, тогаш не заборавајте за тоа, со што се создава нова слика. Дури и трендовските алишта треба да ги нагласат вашите сили, а не недостатоците. Затоа, изберете работи кои се токму вашиот тип на фигура, и не слепо ги следат најновите модни трендови.

Извор adme.ru

google