Дали фондовите со колаген можат да бидат помлади: експертско мислење

110

Веќе на возраст од 20 години количината на колаген, која се смета за "младешки" протеин на телото, почнува да опаѓа, и овој процес трае до крајот на вашиот живот. Губењето на колаген води кон појава на брчки, проблеми со зглобовите и 'рбетот. Може ли креми и додатоци со неговото додавање да придонесе за подмладување на телото?

Според експертите, колагенот е најчест структурен протеин во човечкото тело: тој е присутен во коските, тетивите, лигаментите, косата, мускулното ткиво и крвните садови. Се верува дека дополнувањето со колаген директно влијае на состојбата на коските, кожата или косата, што поради тоа се подобрува дури и во изгледот.

Според д-р Никол Осинг од Колеџот за исхрана во Онтарио (Канада), ова гледиште не е во ред. "Човечкото тело не го апсорбира колагенот целосно, во дигестивниот систем се разложува на амино киселини, кои телото ги користи таму каде што се потребни. Затоа, поради внесувањето на таквите адитиви, кожата и косата нема да станат убави ", рече Осин.

Сепак, експертот забележал: дополнителна потрошувачка на колаген предизвикува телото поактивно да произведува сопствени протеини, што е извор на амино киселини вредни за него. Што се однесува до реставрацијата на 'рскавицата и зглобното ткиво преку внесот на колаген, научниците наведуваат: овој процес може да се одвива, но тоа е многу долго.

Поддржан од скептицизмот за придобивките од колагенските додатоци за подмладување на кожата, и колумнист во Њујорк тајмс, консултант за исхрана за тимот за бејзбол во Њујорк Јенкис, Синтија Саас. Според Саас, колагенот дефинитивно не припаѓа на чудесни додатоци за убавина и здравје.

"Ќе заштедите повеќе и ќе добиете повеќе бенефиции ако јадете повеќе зеленчук, протеини, растителни масти од авокадо, ореви и семиња, зачини, зеленчук, цели зрна, мешунки и пиете повеќе течности", вели експертот.

Исто така, научниците се сомневаат во ефективноста на надворешните производи - креми и гелови базирани на колаген. Експертот за научни истражувања на Минерва, Мартин Годфри, изјави: "Кремите можат да ги хидрираат само мртвите клетки на надворешниот слој на епидермисот, што ги прави повеќе здрави. Но, тоа е секогаш привремен ефект. "