7 храна што не треба да ја јадете пред спиење

388

За крајот на закуски, многу производи се погодни, но не и овие. Нутриционистите популарно објаснуваат зошто овие прехранбени производи не треба да се јадат пред спиење - накратко, нивната употреба придонесува за зголемување на телесната тежина и други проблеми со телото.

Особено експертите за исхрана советуваат да не јадат овошје кое содржи многу шеќер - грозје, круши, дињи и лубеници, многу зрели банани и други - пред спиење. Таквите производи брзо го зголемуваат нивото на гликоза во крвта - ова дава излив на енергија што ќе ве спречи да не заспие нормално.

Истото важи и за слатки и чипс. Овие производи се посебно штетни за јадење пред спиење, бидејќи покрај дополнителните калории кои имаат тенденција да се депонираат на телото во облик на маснотии, ќе му дадат на телото со значителна количина на енергија што не му е потребна на нервниот систем во текот на ноќта. Исто така, пред спиење не треба да пиете алкохол - ова ќе предизвика вознемиреност и ќе предизвика прекин на спиењето, замор во текот на денот потоа ќе се гарантира.

Зеленчукот е здрава храна, но ако јадете карфиол, кинеска зелка, спанаќ или домати пред спиење, нерастворливите влакна што ги содржат ќе треба да се свариат долго време. Како резултат на тоа, може да има проблеми со надуеност, надуеност, колики, кои, се разбира, ќе го попречат спиењето. Непријатност во стомакот може да предизвика употреба на сода вода, засладени пијалоци со гас.

Не јадете црвено месо пред спиење, бидејќи овој производ бара долго варење. Месото треба да се консумира најмалку 4 часа пред спиење. Исто така е подобро да престанете да јадете тестенини пред спиење, особено со сосови. Во бели рафинирани тестенини многу јаглени хидрати, кои за време на спиењето се претвораат во масти.