Грозјето во студената сезона носи посебни здравствени придобивки.

51

Во периодот на неконтролираните инфекции и настинки, сезонските сорти на грозје треба да бидат вклучени колку што е можно почесто во исхраната, препорачуваат лекарите. Излегува дека грозјето во ова време од годината е од особена здравствена корист: неговата употреба го зајакнува срцето и го зајакнува имунолошкиот систем.

Според докторот Викторија Савитскаја, грозјето е извор на шеќер, кој лесно се вари и ги храни мускулите, вклучувајќи го и срцето. Исто така, гликозата содржана во грозјето им помага на ткивата полесно да апсорбира кислород, што служи како дополнителна поддршка за миокард, за што појавата на ладно време може да биде многу сериозен товар.

Покрај тоа, грозјето се одликува со големо количество железо, исклучително важен елемент за координирана работа на внатрешните органи и формирање на крв. Лекарот додаде дека грозјето го активира процесот на чистење на телото од непотребни и штетни супстанции за него, корисен ефект врз работата на бубрезите - ова позитивно влијае врз општата здравствена состојба и имунитетот.

Друг лековит имот на грозје, важен во студената сезона, е тоа што сокот делува како тоник и може да биде корисен за губење на силата, прекумерните оптоварувања на нервите и хроничниот замор.

Грозјето содржи многу исклучително корисни материи за одржување на есенското здравје - витамини А, Ц, Б6 и фолати (деривати на фолна киселина), како и важни минерали - калиум, калциум, железо, фосфор, магнезиум и селен. Со студ, грлото е прво што се вжештува - мукозната мембрана на грлото го смирува сокот од слатки сорти грозје. Покрај тоа, содржи многу селен, кој го подобрува локалниот имунитет.

"Подобро е да се јаде слатко грозје во утринските часови, бидејќи неговите бобинки се прилично висококалорични", експертот ја сподели својата препорака.