Научниците прогласија ТОП-5 производи за дијабетичари

627

Листа на "исклучително корисни", како што следува од коментарите на експерти, производи за луѓето со дијабетес се изрази.

Научниците велат дека производите од оваа листа треба да бидат вклучени во секојдневната исхрана кај пациенти со дијабетес.

Авокадо Употребата на авокадо, според експертите, помага да се намалат нивоата на гликоза поради присуството на супстанција како манохептулоза моносахарид. Лекарите советуваат дијабетичари да ја дополнат својата исхрана со ова овошје најмалку двапати неделно.

Ореви. Тие содржат многу манган и цинк, што помага да се намали нивото на шеќер во крвта. Покрај тоа, голема количина на влакна, незаситени масни киселини, калциум и витамин Д содржани во ореви помага во борбата против нејзиниот вишок кај дијабетичари.

Целосен житен леб . Целосните производи кои не содржат квасец и шеќер помагаат да се исчистат крвните садови од лепење на холестеролни плаки, што пак го нормализира нивото на шеќер во крвта.

Семиња од тиква. Поради високите нивоа на магнезиум и омега 3 во составот на семки од тиква, нивната употреба ја активира излачувањето на штетниот холестерол и на тој начин помага во намалувањето на шеќерот во крвта.

Грав Лешниците се одличен природен извор на влакна и антиоксиданти кои ја подобруваат состојбата на крвта и го активираат метаболизмот на мастите. За доброто на луѓето со дијабетес, овие две својства се од клучно значење.