Сок од зелка лечи рак и чирови

390

Колку знаеме за корисни својства на сок од зелка? Експертите од Шпанија ги нарекоа тие придобивки од овој пијалок за здравјето, што може да нè изненади.

Слабеење Сок од зеленчук е идеален пијалок за оние кои тврдоглаво не успеваат да ја завршат диетата. Овој пијалок содржи многу диетални влакна, исто така помага да се ослободат од сите видови отпадни продукти од телото и помага во варењето. Бројот на калории во овој сок е минимален, што го прави идеален за исхрана.

Воспали Сок од зелка има изречено анти-воспалителни својства. Овој пијалак содржи амино киселини кои ефикасно се борат со разни воспалителни процеси, а особено оние кои се развиваат на кожата.

Рак Дали знаете дека суровата зелка е антиканцероген? Истражувањата покажуваат дека сок од зелка содржи изоцијанати, забрзувајќи го процесот на метаболизмот на естрогените и со тоа обезбедува дополнителна заштита од тумори на дојката, белите дробови, простатата, желудникот и цревата. Сокот од зелка им помага на пациентите со рак да го забрзаат процесот на обновување.

Колитис Сок од зелка е идеален лек за здравјето на цревата. Тоа им помага на оние кои страдаат од колитис, бидејќи содржат хлор и сулфур, кои ефикасно се справат со воспаление на дебелото црево.

Чирови. Ќе бидете изненадени, но акутен чир може да се третира со сок од зелка, кој е заситен со витамин У, способен да ја заштити внатрешната обвивка на желудникот. Имено, неговите раскинувања и доведува до чир.

Анемија Сок од зелка содржи фолна киселина, која помага во производството на нови крвни клетки и во борбата против анемија. Започнете сок од зелка и дефинитивно го подобрувате вашето здравје.