Како да го задржите вашето срце здраво. 8 совети од кардиолог

321

Срцето е најважниот мускул во човечкото тело. Животот на секој од нас директно зависи од работата на срцето, па сосема е природно и разбирливо што сакаме во нашиот арсенал да имаме неколку ефективни трикови за да ја подобриме работата на ова тело.

Ова се советите што ќе ги најдете во оваа статија MedicForum. Прочитајте ги и меморирајте ги препораките и триковите со кои можете да ја подобрите функцијата на срцето и да се осигурате дека се исполнети сите функции кои се неопходни за добро здравје и општа благосостојба.

Со цел да се зајакне срцето , не е доволно да се фокусира само на една од сферите на животот, игнорирајќи ги сите други. Ова значи дека ако се придржувате кон принципите на правилна исхрана, но истовремено не вежбате, еден ден тоа може да доведе до сериозни здравствени проблеми.

Идеалниот развој на настаните е висока активност во сите сфери на животот. Тоа може да биде тешко да се направи ова во прв, но со текот на времето ќе стане толку навикнати на нов начин на живот што веќе нема да морате да си на сила и да направите многу напор.

Со цел да ја олесниме задачата, прочитајте неколку ефективни препораки, со помош на кои можете да го подобрите функционирањето на органите на кардиоваскуларниот систем.

Како да го задржите вашето срце здраво

1. Додадете ја храна со калциум во вашата секојдневна исхрана.
Забележете дека е многу подобро да се добие калциум директно од храната, а не од витамински додатоци.

Ако сакате да ги надополнувате резервите на овој минерал во телото, важно е да ги вклучите во вашата исхрана таква храна со калциум:

• Зеленчук (спанаќ, рукула и брокули)

• Ниски масни сирења

• Соја и производи базирани на тоа

• бел грав

• Бадеми

• Сл

• семе од сусам

• Лосос.

2. Не заборавајте за антиоксиданти.

Секој знае дека антиоксидансите се неопходни за одржување на добро здравје, но не секој знае дека овие супстанции се исто така неопходни за подобрување на функционирањето на срцето.

Со редовна употреба на производи со висока содржина на антиоксиданси може значително да се намали ризикот од срцев удар и мозочни удари.

Пополнете резерви на антиоксиданти во телото со помош на следниве производи:

• Свежи бобинки

• Зелен чај

• Овошје

• Зеленчук

• Природно темно чоколадо

• Артишок

• Леќа

• јаболка.

3. Јадете според медитеранската исхрана.

Се разбира, во светот постои голема разновидност на диети, но тоа е Медитеран кој е најефикасен за подобрување на функционирањето на срцето.

Таа обезбедува употреба на само природни производи кои се збогатени со есенцијални хранливи материи за здравје. Меѓу главните компоненти на оваа диета се следниве производи:

• Сезонско овошје и зеленчук

• Извори на здрави масти, особено маслиново масло

• Ореви

• храна обогатена со протеини, особено риби и одредени видови месо (јагнешко, пилешко, мисиркино и др.).

4. Користете зачини и зачини.

Додавање во садовите на различни зачини и зачини, можете да ја намалите употребата на сол сол или целосно да ја напуштите. Не заборавајте дека сол е штетно за телото, бидејќи има способност да го зголеми крвниот притисок.

Покрај тоа, со редовна употреба на овие зачини, можете да додадете повеќе егзотичен вкус на познати јадења.

Подобро е да се напушти оние производи кои се штетни за телото. На пример, можете лично да готвите печен компир со свежиот копра, наместо да користите индустриски помфрит, кој содржи големи количини на заситени масти и конзерванси.

5. Јадете колку што е можно повеќе храна со калиум .

Со редовна употреба на калиум може значително да се намали ризикот од компликации во работата на срцето. Ако сакате да ги надополнувате резервите на овој минерал на природен начин, треба да вклучите природни извори на калиум во дневното мени:

• Банани

• Брокула

• Компири

• Домати

• Тиква

• Кајсии.

6. Вежбајте редовно.

Ако продолжите активен животен стил, вие не само што може да го подобрите функционирањето на срцето, туку и да обезбедите функционирање на сите органи на кардиоваскуларниот систем и да имаат позитивен ефект врз целокупната благосостојба. Покрај тоа, останувајќи активно лице, значително го намалувате ризикот од развој на срцев удар.

Најкорисни вежби се џогирање и одење . Со цел да се активира работата на сите внатрешни органи, неопходно е да се алоцираат најмалку 30 минути три пати неделно за спорт. Меѓутоа, ако сакате, можете да тренирате подолго и почесто.

Ако сте еден од оние луѓе кои не сакаат да вежбаат и мразат да се вклучат во истиот спорт неколку недели по ред, можете да користите различни видови на обем на работа.

Не заборавајте дека секој поединечен спорт ја активира работата на мускулите во различни делови на телото, па затоа е подобро да се комбинираат неколку видови на оптоварување, ако сакате целото тело да биде тенок и фит.

7. Јадете ореви

Секој знае дека составот на ореви вклучува голема количина на антиоксиданти. Поради овие својства, овој вид ореви заслужено се смета за корисен за срцето од бадеми, ф'стаци и кикирики. Јадете неколку ореви дневно (5-8 парчиња).

Со цел да ги подобрите неверојатните својства на оревите, можете да ги комбинирате со други корисни производи, особено со овес и свежо овошје. На пример, можете да готвите хранливи житни шипки со свои раце и да додадете ореви намалени во мали парчиња за нив.

Ако барате ефикасни начини за подобрување на функционирањето на срцето, тогаш секојдневно јадењето ореви е токму она што ви треба.

8. Помалку стрес и негативни емоции.

Лицето кое често го доживува стресот исто така го изложува ризикот да предизвика влошување на работата на срцето. Се разбира, невозможно е секогаш да биде апсолутно мирна и избалансирана личност, но не треба да се фокусирате многу внимание на негативното.

Не заборавајте да редовно наоѓате време за да комуницирате со пријателите, забавувај се со времето што го посетувате со своите најблиски. Токму овие фактори се неопходни не само за подобрување на функционирањето на срцето, туку и за зајакнување на односите со роднините.

Фрли ги сите негативни работи од твојот живот.

• Обидете се да го минимизирате количеството брза храна, особено брзата храна, во вашата секојдневна исхрана.

• Обидете се да избегнете стресни ситуации.

• Одржувајте активен животен стил и одржувајте стабилна тежина.

Ако сте во потрага по ефективни методи за подобрување на функционирањето на срцето, многу е важно да се придржувате на принципите на правилна исхрана и вежбање редовно. Обидете се да резервирате најмалку половина час дневно за прошетки, а по кратко време ќе забележите значително подобрување на благосостојбата.

За позитивен резултат, прво мора да ја ревидирате вашата исхрана. Преземете ги овие корисни препораки.