Нутриционистите рекоа како да ја задржат фигурата во зима

432

Зимата е најстариот неблагодарно време за фигурата: во ова време од годината, многу луѓе добиваат повеќе килограми. Експертите известија за правилата, по што може, според нив, не само да ја одржуваат формата, туку и да ја изгубат тежината.

На страниците на списанието Fiteria, експертите велат дека основниот принцип на исхрана за луѓето кои сакаат да станат поцрни, треба да биде само-готвење. Готовите полупроизводи од продавницата содржат многу вештачки адитиви, сол и шеќер, кои придонесуваат за депонирање на маснотии - само треба да престанете да ги користите.

Потребно е редовно да се јаде храна богата со растителни влакна - зеленчукот и зеленчукот треба да бидат присутни на секој оброк, а уште една правило споделена од нутриционистите. Влакната ја активира цревната микрофлора, која има позитивен ефект врз метаболичките процеси во телото.

Треба да научите сами да пиете чај и кафе без да додадете шеќер за нив. На почетокот тоа може да изгледа тешко, но всушност телото брзо се навикнува на такви "вкусни" пијалаци. Ова е уште поважно да се направи ако имате навика да пиете чај или кафе, заедно со употребата на сендвичи или десертни производи.

Исто така, треба да ги напуштите слатките газирани пијалаци - ова е вистинска "шеќерна бомба" за телото, предизвикувајќи активен раст на масното ткиво. Друг сосема непотребен производ на телото, кој е само дополнителен извор на шеќер и калории, се различни сосови за јадења, велат експертите.

Ако сте закуска меѓу главните оброци, закуска на зеленчук, овошје, ореви, кисело млеко. Како главните јадења не треба да се пржат - тоа е подобро печен, варени и бари.