Како брзо да се намали високиот крвен притисок: 5 ефективни начини

550

Висок притисок е редовен придружник на луѓе кои живеат во постојан стрес, а исто така имаат лоши навики, неправилна и нездрава храна. И покрај ова, малкумина се изненадени дека младите луѓе имаат хипертензија.

"Мажите на 30 години имаат повисок крвен притисок почесто од жените. Нивните садови се поранливи. И жените се заштитени со хормони ", вели Игор Костишин, кардиолог од главниот град. - Оние што често се соочуваат со таков проблем имаат свои сопствени решенија. Овие се едноставни, но ефективни начини за намалување на притисокот. Често луѓето се плашат да одат во болница, но не знаат како можат самите да си помогнат ".

1. За да го намали притисокот дома, можете да користите ладна вода . За да го направите ова, исплакнете ги нозете околу една или две минути во слив со ладна вода. Можете да го направите ова да седи на стол, да ги испуштите нозете во сад или да стоите во неа. Алтернативно, можете да ги држите рацете под ладна вода неколку минути (водата треба подеднакво да влијае на рацете, почнувајќи од дланките и завршувајќи со подлактиците). На крајот на оваа постапка, можете да спреј на лицето со ладна вода и да нанесете влажна крпа на сончевиот плексус.

2. Не помалку ефикасен народен лек е јаболков оцет , совршено го намалува притисокот од најмалку дваесет и пет до триесет и пет единици. Натопени во оцет партали треба да се примени на боси нозе и да замине за 15 минути.

3. Исто така, обичен чај со нане или мешавина од чаша минерална вода, лажица мед и сок од половина лимон, исто така, е прилично честа средство за притисок. Треба да пиете вода едновремено. Притисокот се намалува за 15-20 поени во рок од 20-30 минути.

4. За да се намали високиот крвен притисок може да биде топла бања за раце . Температурата на водата треба да биде околу 45 степени, времето на постапката - 10 минути.

5. Со нагло зголемување на притисокот, пред сѐ треба да се опуштите и да се обидете да го задржите здивот додека испуштате 8-10 секунди за 3 минути . Оваа техника многу брзо може да го намали притисокот за 30 поени.

Ако притисокот почне да се зголемува, тогаш можете да пиете валеријана и само легнете. Но, не заборавајте дека честите скокови во крвниот притисок можат да се прелеат во полноправна хипертензија, па затоа не треба да вежбате само-лекување и подобро е да побарате помош од специјалисти навремено. На крајот на краиштата, вината за хипертензија е дека луѓето имаат потези и развиваат коронарна срцева болест.