5 непознати својства на алое вера што расте на прозорецот

98

Алое вера може да биде вистинско спасение за сите кои се загрижени за нивното здравје и изглед. Medicorum сфатил како алое вера може да ви помогне со дневна нега.

Што е сок од алое вера?

Едноставно кажано, тоа е сок од алое вера, растение кое расте во тропските клими ширум светот. Широко се користи за декоративни цели (каде што се одгледува во затворен простор како тенџере), како и за медицински цели.
Растителниот екстракт се користи во многу производи за нега на кожата, како што се лосиони за кожа, масла, козметика и некои други лекови.

Сокот од алое вера е корисен за вас?

Пред да одговориме на ова прашање, треба да видиме што содржи сок. Алое вера е пронајдено дека содржи 75 потенцијално активни состојки - витамини, минерали, ензими, шеќер, аминокиселини, салицилни киселини, лигнин и сапонини. На кратко, витамините во сокот од алое вера вклучуваат витамини А, Ц и Е, фолна киселина, витамин Б12 и холин. Исто така, содржи минерали како калциум, бакар, магнезиум, манган, селен, натриум, цинк и калиум.
Но, постојат некои контрадикторни докази за ефективноста на оваа супстанција. Некои студии се спроведени на животни, а слични позитивни резултати кај луѓето се неизвесни. Покрај тоа, некои студии на животни покажаа штетни ефекти.

Сок од алое вера обезбедува дигестивна и имунолошка заштита. Тоа помага да се третираат цревните проблеми и создаваат имунитет. Оваа супстанца е добра за срцето - помага при намалување на холестеролот и крвниот притисок. Исто така, овие супстанции ви овозможуваат да го балансирате pH-нивото на телото, да го подобрите здравјето на кожата и да го лечите лош здив. Тоа дури може да ја стимулира матката и да го подобри менструалниот циклус. Всушност, сојузот на алое вера е споменат во ајурведските текстови. Според Ајурведата, сокот од алое вера може да ги искористи очите и да помогне во спречувањето на разни оштетувања на видот. Исто така е корисно во третманот на жолтица и бронхитис.
Исто така можете да измешате сок од алое со мед - има пониско ниво на шеќер од повеќето други пијалоци. Тоа е исто така случај со алое сок и лимон - овој пијалок може да биде неверојатно освежувачки. Може да земете сок од алое вера пред спиење, помага во намалувањето на количината на маснотии на абдоменот.

Придобивки од сок од алое вера

1. Третира проблеми со дигестивниот тракт

Сокот има лаксативни својства кои можат да помогнат во варењето. Ги поттикнува интестиналните бактерии и го регулира интестиналниот пренасочување. Исто така, беше откриено дека сокот од алое мириса и лечи стомачни чиреви.
Сокот од алое вера може да го исчисти дигестивниот тракт, кој е од витално значење за третман на синдром на нервозно дебело црево (што се должи на акумулацијата на токсините во гастроинтестиналниот тракт). Сокот, исто така, го стимулира создавањето на жолчката во жолчниот меур - ги уништува мастите во телото, што инаку може да се акумулира и да предизвика запек.
Според една иранска студија, сокот од алое вера може да ја намали абдоминалната болка и надуеноста кај пациенти со синдром на нервозно дебело црево. Сепак, потребни се повеќе истражувања.

Според друга индиска студија, алое вера широко се користи во третманот на пептични чирови. Сокот покажува антибактериски својства против H. pylori, бактерии одговорни за гастрични инфекции. Друга индиска студија вели дека употребата на алое вера за варење нема никакви несакани ефекти. Иако сокот може да има антиинфламаторно дејство врз луѓето кои страдаат од улцеративен колитис, исто така може да предизвика дијареа. Затоа, внимавајте.
Сокот има лаксативни својства - антрахиноните и бабалоинот во алоето го стимулираат цревата и го зголемуваат нејзиниот тон.

2. Го намалува воспалението

Антивоспалителните својства на алое вера може да помогнат во третманот на синдром на нервозно дебело црево. Според мексиканската студија, анти-инфламаторните агенси во алое вера, исто така, можат да го олеснат отокот. Алое, исто така, е резултат да се намали воспаление на кожата, особено кога се користи од лекарски грижи лекарите. Во друга германска студија, исто така, беа пронајдени анти-воспалителни својства на алое вера за кожата.
Хормон наречен gibberellin во сок од алое вера е пронајден да се бори против воспаление кај луѓето со дијабетес. Студијата беше спроведена на животни со слаби антиинфламаторни својства поради дијабетес. Со конзумирање на алое вера, тие беа подобро способни да се борат со воспаление. И алое вера помага да се излечи не само внатрешното воспаление, туку и болката поврзана со неа.
Според една студија, алое вера може да се користи во третманот на хронична не-канцерозна болка, а особено кај оние предизвикани од остеоартритис. Актуелната примена на алое вера, исто така, може да ја инхибира болката поврзана со артритис.
Поради неговите антиинфламаторни својства, сокот може да обезбеди ослободување од неподвижност на зглобовите.

3. Промовира здравјето на срцето

Во експериментите во кои учествувале 5.000 пациенти (кои страдаат од болка во градите или болка во срцето пет години), по земањето на алое вера, повеќето имале намалување на симптомите на болка. Тие, исто така, покажаа намалување на холестеролот и шеќерот во крвта (кај пациенти со дијабетес). Индиската студија кај стаорци покажа дека алое вера може да ги намали проблемите со срцето, кои обично се несакано дејство на лекот доксорубицин (кој се користи за лекување на рак). Во друга студија, пациентите со повисок холестерол во крвта покажале намалување од 15% по третманот со алое вера за 12 недели.
И друга индиска студија објави за кардиопротективната активност на алое вера. Алое вера може да ја спречи атеросклерозата. Се покажа дека сокот го спречува развојот на масното ткиво, со што се спречува создавањето на плаки и, конечно, го штити срцето.

4. Го чисти телото

Една италијанска студија се фокусираше на ефективноста на алое вера во детоксикација - се наведува дека сокот им помага на токсините од телото. Црниот дроб е еден од важните органи вклучени во процесот на детоксикација, и, според студијата, алое вера покажува хепатопротективна активност. Покрај тоа, алое вера, која има лаксативни својства, може да ги испушти проголтаните токсини од дигестивниот систем. Според друга турска студија, алое вера има заштитен ефект врз црниот дроб кај пациенти со дијабетес. Ова е особено точно кај пациенти со дијабетес тип 2.
Калиум во сок од алое вера помага да се стимулира црниот дроб и бубрезите, два витални органи на детоксикација. Алое содржи и уронска киселина, која ги елиминира токсините во клетките.

5. Помош при губење на тежината

Едно сопственост на сок од алое може да помогне во губење на тежината - е неговата антиинфламаторна својства. Воспалението е поврзано со зголемување на телесната тежина и метаболички проблеми, а со тоа алое вера може да игра улога во промовирањето на губење на тежината.
Сокот од алое вера, исто така, содржи алоин, кој е потентен лаксатив (веќе разговаравме за лаксативните ефекти на алоето). Таа, исто така може да помогне во губење на тежината.

Друга студија на животни покажа дека алое вера содржи моќни стероли кои можат да ја подобрат состојбата на телото. Дебелите стаорци кои се хранат со овие стероли имале пониско ниво на телесна маст после 35 дена. Сличен ефект е возможен кај луѓето.
И, според јапонската студија, земањето алое вера може да ја спречи дебелината предизвикана од исхраната.